Drodzy Rodzice!

25 sierpień, 2020

Wasze pociechy już niedługo przekroczą próg naszego przedszkola. Wszystkim nam zależy na tym, aby dzieci czuły się tu jak w domu. Ze swej strony zapewnić możemy Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby tak właśnie było. Każde dziecko jest dla nas tak samo ważne, każde jest u nas otoczone taką samą troską. I właśnie w trosce o komfort Waszych dzieci i ich prawidłowy rozwój, stworzyliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy.

 

WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA

1. Ubranie, w którym dziecko będzie przebywać cały dzień, powinno być luźne, nie krępujące ruchów dziecka. Zaleca się, aby dziecko ubrane było na „cebulkę”, żeby można je było w razie potrzeby rozebrać. Przegrzewanie dzieci nie jest wskazane.
2. Ubranie zastępcze (w razie nagłych zdarzeń) proszę włożyć do podpisanego worka czy plecaczka i zostawić w szatni na półce dziecka :
– majteczki,
– getry, rajstopy, spodenki, spódniczka
– skarpetki,
– bluzeczka
3. Podpisane kapcie, dobrze trzymające stopę, zapinane na rzepy lub wsuwane, aby dziecko mogło samodzielnie sobie je zakładać.
4.Podczas poobiedniego odpoczynku ,,leżakowania” potrzebne będą:
• pościel (poduszka płaska typu „jasiek”, kołderka bądź kocyk ubrany w poszewkę (rozmiar 55cm x120 cm), duży ręcznik kąpielowy lub kocyk, na którym dziecko leży ( ok. 55cm x120 cm) – wszystko podpisane imieniem i pierwszą literą nazwiska dziecka i włożone do podpisanego worka z materiału.
• piżamka (niezbyt ciepła)- podpisana
5. Zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do przedszkola.

Samodzielność – inwestycja w przyszłość

1. Potrzeby fizjologiczne
– ucz dziecko sygnalizowania potrzeb fizjologicznych;
– zrezygnuj z zakładania dziecku pieluch i korzystania z nocnika; naucz korzystać z toalety;
2. Mycie
– ucz dziecko samodzielnego mycia rąk: namydlania, spłukiwania i wycierania;
3. Jedzenie
– zachęcaj do samodzielnego jedzenia sztućcami( łyżką), nie karm dziecka;
– nie biegaj za dzieckiem z talerzem;
– włączaj do jadłospisu różne pokarmy;
4. Ubieranie – rozbieranie
– nie wyręczaj dziecka podczas ubierania i rozbierania; zachęcaj, aby samo zdejmowało buty i zakładało kapcie; kupuj wygodne buty zapinane na rzepy;
– pozwól dziecku samodzielnie zakładać skarpetki, rajstopy, spodnie, bluzki, nawet gdy to długo trwa i czasami założy coś na lewą stronę;
5. Odpoczynek poobiedni – leżakowanie
– przyzwyczajaj dziecko do poobiedniego odpoczynku; jeśli dziecko nie chce spać – czytaj książki, opowiadaj bajki, włącz muzykę relaksacyjną;
6. Zabawy rówieśnikami
– zachęcaj dziecko do zabaw z rówieśnikami;
7. Sprzątanie zabawek
– po skończonej zabawie zachęcaj dziecko do odkładania zabawek na wyznaczone miejsce;
8. Pozostawianie dziecka pod opieką osób trzecich
– oswajaj dziecko z sytuacjami, gdy musi pozostać pod opieką innych osób niż mama czy tata, np. babci, sąsiadki, opiekunki; wyjaśnij, co go czeka, kto z nim będzie, kiedy wrócisz;

Rady dla rodziców na pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu:

> Przychylnie nastawiaj dziecko do przedszkola, pokazując jego dobre strony, jak możliwość zabaw nowymi zabawkami, poznanie nowych kolegów i koleżanek itp.
>Poinformuj dziecko, że w przedszkolu będzie spędzało czas
z innymi dziećmi, ale bez rodziców.
> Zapewniaj dziecko, że po nie przyjdziesz. Odbieraj je
w uzgodnionym czasie, np. po podwieczorku, po obiedzie. Jeśli możesz,
w pierwszych dniach odbieraj wcześniej.
> Bądź stanowcza, dziecko powinno wiedzieć, że od wyprawy do przedszkola nie ma odwołania.
> Nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem.
> Pozwól na zabranie do przedszkola ulubionej zabawki, maskotki.
> Akceptuj płacz dziecka – to naturalna reakcja na nową sytuację. Pamiętaj w poniedziałki jest najgorzej.
> Przypominaj dziecku, że panie są w przedszkolu po to, aby mu pomagać.
> Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak spędziło czas w przedszkolu. Nie pytaj czy płakało, to przypomina dziecku przykre chwile.
> Zapewniaj dziecko, że jest kochane, poświęcaj mu w tym okresie więcej czasu.
> Ubieraj dziecko w wygodne, łatwe do zakładania ubrania i buty. Przynieś zapasowe ubrania (majteczki, rajstopy, bluzkę). Podpisz je;
> Informuj nauczycielkę o wszelkich problemach z dzieckiem (choroby, uczulenia)

Tego nie należy robić. Unikaj błędów!

Niektóre twoje zachowania, choć intuicyjne i wynikające z dobrej woli, mogą zaburzyć proces adaptacji albo nawet zniszczyć to, co udało się osiągnąć do tej pory. Oto, czego nie powinnaś robić.
• Nie płacz. Nigdy nie pozwalaj sobie na taką słabość. W oczach dziecka tworzysz wówczas tragedię – dzieje się coś naprawdę złego.
• Nie znikaj bez pożegnania. Twoje dziecko może odnieść wrażenie, że je porzuciłaś!
• Nie ulegaj, gdy dziecko płacze. Jeśli zmienisz zdanie i powiesz „No dobrze, masz dziś gorszy dzień, wracamy” – to uwierz, twoja pociecha nie odbierze tego jak wyjątek. Raczej zrozumie, że jednak jest inna opcja, więc warto płakać, nawet bardzo długo.
• Nie nagradzaj i nie przekupuj. Nie tędy droga. Jeśli malec chwali się, że nie płakał, powiedz lepiej – „Brawo, kochanie! Przedszkole tak naprawdę jest całkiem miłe, prawda?”
• Nie zaglądaj do sali po pożegnaniu. W ten sposób tylko utrudnisz dziecko rozpoczęcie dnia. Może się nawet zdarzyć, że pożegnanie było całkiem spokojne, ale poprzez taki twój mały gest dziecko nagle zacznie płakać.
• Nie kłam („będę w szatni”, „wychodzę tylko na chwilkę”). Dziecko przestanie ci ufać i wszystko stanie się jeszcze trudniejsze.
• Nie zawstydzaj i nie porównuj. To jest twoje dziecko, które jest wyjątkowe. Nie porównuj je do Zuzi, Pawełka albo Zosi – ono nie poczuje się przez to zmobilizowane, ale raczej upokorzone. Nie mów też „Taka duża dziewczynka, a płacze” i nie pozwalaj innym na zawstydzanie twojego dziecka.

Jeśli tylko będziecie trzymać się tych reguł, proces adaptacji nie powinien trwać dłużej, niż kilka tygodni. I potem jedyne, co zobaczycie, to radosne dziecko, które szybko daje buziaka, bo koniecznie musi już biec do swoich kolegów.

 

Dzień adaptacyjny w Miejskim Przedszkolu Nr 21 z oddziałami integracyjnymi

zaplanowany jest w dniu 31 sierpnia w godzinach 9.30. – 11.00.

na terenie placu przedszkolnego.

 Jeżeli będzie niesprzyjająca deszczowa pogoda zajęcia adaptacyjne nie odbędą się.