Grupa 6-latki „Żabki”
Bal 2022

BAL KARNAWAŁOWY u ŻABEK
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 17.02.2022 w Grupie Żabek, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, motylki, rycerzy, pirata, kowboja … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

Nie zabrakło również konkursów, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Podczas odpoczynku dzieci zachęcane były do śpiewania znanych piosenek. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach

Biblioteka służy zaspokajaniu potrzeb czytelniczych, edukacyjnych, informacyjnych i kulturalnych społeczeństwa. Organizuje i zapewnia dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej i światowej.
Wystawa zaprezentowana w siedleckiej bibliotece przedstawiała fotografie „starych Siedlec”. Wystawa była bardzo ciekawa.

Mikołajki

Mikołajki

Praca zdalna

KRĄG TEMATYCZNY: EKSPERYMENTY Z WODĄ I ŚNIEGIEM.

Poniedziałek 24.01.2022

temat: Gdzie schowała się woda.

Zajęcia poranne:

Jaki to wyraz?- rebusy obrazkowo – lierowe.
Rodzic pokazuje obrazek i literkę lub sylabę. Dzicko łączy nazwę obrazka i odgadują powstałe wyrazy. Przykłady rebusów:

Litera lub sylaba
Obrazek
Litera lub sylaba
Rozwiązanie

kot
ek
kotek

kot
ki
kotki

tor
t
tort
mo
tor

motor
de
ser

deser

ser
ce
serce

rak
i
raki

lis
ty
listy
od
waga

odwaga

słoń
ce
słońce

pas
ta
pasta
mi
nuta

minuta

Zimo, zimo, baw się z nami Ćwiczenia odbywają się z towarzyszeniem piosenki o tematyce zimowej. Dziecko spaceruje po mieszkaniu, na przerwę w muzyce zatrzymuje się i wykonuje ćwiczenia.
– Saneczki – ćwiczenia z elementem chodzenia na pośladkach.
Dziecko w siadzie prostym porusza się do przodu, w różnych kierunkach. Rozpoczyna ruch, wysuwając doprzodu prawy pośladek wraz z prawą nogą, jednocześnie lekko pochylajją się w prawą strnę, potem identycznie poruszają lewa stronę ciała.
– Taniec z rekawiczką na głowie – ćwiczenia równoważne. Dzieci poruszają się do melodii, z rękawiczką na głowie, tak żeby im nie spadła.
– Płatki na wietrze – ćwiczenia oddechowe. Dzieci trzymają w ręku jeden koniec serwetki. Delikatnie dmuchaja na serwetkę tak, aby unosiła się do góry raz mocno, raz lekko (wdech nosem, wydech ustami)

zajęcia główne:

Zabawa w chowanego z wodą – doświadczenia z wodą, poznanie różnych stnów skupienia.
Rodzic rozmawia z dzieckiem i wprowadza je w temat całego tygodnia, który będzie magicznym tygodniem eksperymentów, a dziecko będzie badaczem. Dzieci wyjaśniają, co to jest eksperyment, doświadczenie, kto jest badaczem. Rodzic zaprasza dziecko do pierwszego eksperymentu z wodą. Będą obserowawać czy woda potrafi wędrować. Najpierw ustawiają na przygotowanym stoliku 6 szklanek, jedną obok drugiej (najlepiej, gdyby były w kształcie rozchylaącym się ku górze). Następnie z dzbnka nalewa wodę do co drugiej szklanki, do połowy wysokości. Zabarwiają wodę farbami w płynie lub barwnikami spozywczymi. Składają arkusze ręcznika papierowego na paski i wkładają je do sąsiadujących szklanek tak , aby jeden koniec był w szklance z wodą, a drugi w pustej. Z uwagi na czas potrzebny do przeprowadzenia eksperymenu szklanki pozostaja w widocznym miejscu, aby dziecko cały czas mogło obserować zachodzące zmiany.

Następnie rodzic pokazuje dziecko kopertę ii mówi, że ma dla nich list. Na odwroie koperty narysowana jest kropla wody – to nadawca listu. Rodzic czyta list:
Drogie Przedszkolaki,
wiem, jak bardzo lubicie różne zagadki. Ja też bardzo je lubię, a najbardziej lubie bawić się w chowanego. Zapraszam was do wspólnej zabawy. Nauczcie się, proszę, wylliczanki, która będzienma potrzebna do zabawy: „baw się z nami w chowanego, znajdź szybciutko ukrytego. Raz, dwa, trzy, szukasz ty! Wasi rodzice opowiedzą Wam, jak będziemy się bawić, a ja biegnę się schować. Ciekawa jestem, czy mnie odnajdziecie, ukryłam się bardzo starannie.
Po pzeczytaniu listu rodzic rozpoczyna zabawę. Ustawia przed dzieckiem kilka przykrytych pojemników. Rozpoczyna wylicznkę, którą mówi dziecko. Dziecko w tym czasie sprawdza zawartość pojemników. Zawartośc pojemników: 1 – woda, 2 – śnieg, 3- piasek, 4- kostki lodu, 5 – klocki. Dziecko może sprawdzić, czy w śnieegu, lodzie jest woda ustawiając pojemniki na kaloryferze. Rodzic włącza czajnik bezprzewodowy, żeby dziecko mogło zaobserwować parę wodną. Pyta czy w parę jest woda. Dziecko podaje swoje wnioski. Dla sprawdzzenia racji, rodzic przykłada do parującej części czajnika talerzyk lub lustero i pochwili pokazuje jak woda skroplila się na powierzchni. Po doświadczeniu z parą dziecko przynosi z grzejnika pojemniki ze śniegiem i lodem, sprawdza co się stało. Podsumowuje doświadczenie wnioskami o trzech stanach skupienia wody.
Następnie dzieci wracają do solika z doświadczeniem pierwszym. Omawia swoje obserwacje: co się zmieniło, czy woda potrafi wedrować, po czym to wnioskujemy, co się dzieje z kolorami?
Wędrująca kropla wody – malowanie wodą. Rodzic zaprasza do kolejnej zabawy z wodą . Tym razem dziecko będzie sprawdzało, czy kolorowa woda może wędrować po kartce, i co z tego powstanie. Na stoliku przygotowane są miseczki z kolorową wodą i pipetą. Dziecko nabiera pipetą wodę, umieszcza krople na kartce z bloku, a następnieprzechylają nią tak, żeby kropla wędrowała w róznych kierunkach i pozostawiała ślad. Po zakończeniu doświadczenia opowiadaja, co ich zdaniem namalowała wędrująca kropla wody na ich kartce, z czym kojarzy im się powstały wzór, mogą opowiedzieć jakąś wymyśloną historię związaną z wędrówką wody po kartce.

Zajęcia popołudniowe:
Pada śnieżek -nauka piosenki
Gdzie się ukryła woda – spacer, zabawa w poszukiwaniu wody w różnych stanach skupienia.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych:

Jaki to wyraz?- rebusy obrazkowo – lierowe.
Zimo, zimo, baw się z nami Ćwiczenia
Zabawa w chowanego z wodą – doświadczenia z wodą, poznanie różnych stnów skupienia.
Rwanie kartki papieru na małe kawałeczki-motoryka mała
Zdmuchiwanie porwanych kartek ze stolika
Pada śnieżek -nauka piosenki
Gdzie się ukryła woda – spacer, zabawa w poszukiwaniu wody w różnych stanach skupienia.

KRĄG TEMATYCZNY: Z PAMIĘTNIKA BABCI I DZIADKA

piątek 21.01.2022

temat: Dziś wielkie święto mamy, babcię i dziadka zapraszamy!

Zajęcia poranne:

 • Nakrywamy do stołu – ozdobne składanie serwetek. Dziecko wspólnie z rodzicem składa papierowe serwetki: serwetki do dekoracji indywidualnego nakrycia – dziecko otrzymuje kolorową dużą serwetkę papierową. Składa ją równo na pół po przekątnej i otrzymuje trójkąt. Składa go w wachlarz, zaczynając od najdłuższego boku. Następnie składa otrzymany pasek najdłuższą krawędzią do środka, mocno zagniata złożony koniec, delikatnie rozsuwa skrzydełka wachlarza i serwetka jest gotowa do ozdobienia np. talerzyka, dobrze wygląda też w filiżance.

 • Zabawy na śniegu

  „Turlamy się po śniegu” – ćwiczenia z elementem turlania i marszu z wysokim unoszeniem kolan. Dziecko maszeruje, wysoko unosząc kolana, naśladując chodzenie po głębkim śniegu . Na sygnał rodzica np. klaśnięcie, turla się po podłodze z rękami wyprostowanymi nad głową – nasladuje turlanie się po śniegu.

  „Jeździmy nanartach” – zabawa z elementem marszu posuwistego.

  Dziecko otrzymuje dwie kartki – narty. Stawia na nich stopy i porusa się po sali, posuwając kartkami po podłożu, naśladuje chodzenie na nartach biegowych.

  „Lepimy śnieżki” – zabawy z elementami ruchów ramion, dłoni i palców.

  Dziecko podnosi kartki z podłogi, zgniata i ugniata, tworząc kule. Dziecko w pozycji wyprostowanej prekłada kule z ręki do ręki wokół siebie (przed sobą i za plecami).

Zajęcia główne:

 • B” jak babcia, „D” jak dziadek –zabawy w rozróżnianiu liter podobnych.

  Rodzic prezentuje dziecku wyrazy „babcia” i „dziadek”, dziecko określa pierwsze litery w wyrazach. Następnie rodzic zaprasza do zabawy z literami:

  – dziecko określa pierwszą głoskę w słowie „balon” po czym podrzuca go w rytm piosenki np. Babciu, dziadku – kocham was, na przerwę w muzyce podaje słowo rozpoczynające się głoską „b”

  – rodzic wybiera książkę z bajkami, zadaniem dziecka jest odnaleźć w tekście wszystkie wielkie i małe litery „b” i „d”

  – dziecko otrzymuje od rodzica rozsypaną na tacy mąkę lub kaszę, zadaniem dziecka i jest napisnie poorawnie palcem w mące małych i wielkich liter „b” i „d”

 • Ćwiczenia gimnastyczne – zabawy ruchowe rozwiające sprawność dziecka na świerzym powietrzu.

Zajęcia popołudniowe”

 • Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka – zaproszenie dziadków do domu, wręczenie laurek wykonanych przez dzieci oraz wspólny podwieczorek przy cieście które zostało wykonane przy pomocy dzieci. Wspólne zabawy z dziadkami. Przedstawienie przez dzieci piosenek których nauczyły się z okazji dnia Babci i Dziadka.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych:

 • Nakrywamy do stołu – ozdobne składanie serwetek
 • Zabawy na śniegu
 • B” jak babcia, „D” jak dziadek –zabawy w rozróżnianiu liter podobnych.
 • zabawa z ciastoliną lub plasteliną (dziecko rysuje literę „B lub D” pomaga rodzic i wykleja plasteliną całą literę)

 

KRĄG TEMATYCZY: Z PAMIĘTNIKA BABCI I DZIADKA

czwartek 20.01.2022

temat: Upominek dla babci i dziadka.

zajcia poranne:

 • Słodkie buziaki dla babci i dziadka – ćwiczenia motoryczne aparatu mowy.

  Dzieci realizują zabawy zgodnie z instrukcją rodzica:

  – gramy wargami – rytmizowanie wargami wybranej melodii na głosce „b”, realizacja głoski krótka, wybuchowa, intnacyjna

  – całuski – chuchanie na lusterko i odbijanie własnych ust na zaparoowanej tafli

  – buziaczki dla babci i dziadka – cmokanie ustami złożonymi wąsko do przodu

  – przesyłanie buziaczków w połączeniu z gestem dłoni – cmokanie dłonie i zdmuchiwanie z nich pocałunków

 • Zabawy na śnegu – zestaw ćwiczeń porannych

  „Turlamy się po śniegu” – ćwiczenia z elementem turlania i marszu z wysokim unoszeniem kolan. Dziecko maszeruje, wysoko unosząc kolana, naśladując chodzenie po głębkim śniegu . Na sygnał rodzica np. klaśnięcie, turla się po podłodze z rękami wyprostowanymi nad głową – nasladuje turlanie się po śniegu.

  „Jeździmy nanartach” – zabawa z elementem marszu posuwistego.

  Dziecko otrzymuje dwie kartki – narty. Stawia na nich stopy i porusa się po sali, posuwając kartkami po podłożu, naśladuje chodzenie na nartach biegowych.

  „Lepimy śnieżki” – zabawy z elementami ruchów ramion, dłoni i palców.

  Dziecko podnosi kartki z podłogi, zgniata i ugniata, tworząc kule. Dziecko w pozycji wyprostowanej prekłada kule z ręki do ręki wokół siebie (przed sobą i za plecami).

Zajęcia główne:

 • Łamigłówki babci i dziadka – kodowanie i dekodowanie cech figur geometrycznych, utrwalenie liczb i cyfr 0-9

  Rodzic rozmawia z dzieckiem o tym jak ich dziadkowowie lubią spędzać wolny czas. Jedną z form spędzania wolneo czasu może być rozwiązywanie krzyżówek. Rodzic pokazuje dziecku przykłady krzyżówek np. z gazet, książek dla dzieci i wyjaśnia wspólnie z dzieckiem coo to jest krzyżówka. Następnie zaprasza dziecko do zabawy w rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek.

  Łamigłówka 1 – rodzic układa przed dzieckiem cyfy w rzędzie poziomym kolejno od 0 do 9, przy czym pomija cyfry 3, 6,8. zadaniem dziecka jest sprawdzić, czy wszystkie cyfry ciągu zostały odpowiednio ułożone. Dziecko uzupełnia brakujące cyfry, ednocześnie okreslając ich miejjsce np. brakuje 3 za cyfrą 2, a przed cyfrą 4.

  Łamigłówka 2 – dziecko losuje z woreczka klocek/figurę. Rodzic na dywanie rozkłada kartki przy każdej z nich rysuje inny kod graficzny, oznaczający cechy figur, np. mała strzałka, plamka koloru cerwonego, kształt koła. Dziecko układa klocki na kartce zgodnie z kodem. Rodzic kładzie przy każdej kartce kartonik z liczbą odpowiadającą liczbie elementów. Przy jednej obręczy „przez pomyłkę” kładzie nie odpowiedni kartonik. Zadaniem dziecka jest dostrzeżenie pomyłki i ułożenie właściwego kartonika.

 • Muzykanci konszabelanci – zabawa ruchowa

  https://www.youtube.com/watch?v=3UYIl4iwnO4

 • Laurkadla babci i dziadka – projekt plastyczny. Rodzic rozkłada przed dzieckiem różnego typu kartki okolicznościowe/laurki i omawa je. Zachęca dziecko do wykonania dla babci i dziadka laurki według własnego pomysłu. Wspólnie z rodzicem układa życzenia dla dziadków.

Zajęcia popłudniowe:

 • Kulig z babcią i dziadkiem – zabawa ruchowa

 • Podwieczorek z babcia i dziadkiem – pieczenie ciasta, odmierzanie składników.

  Rodzic rozkłada przed dzieckiem różne przedmioty. Dziecko decyduje, które z nich są potrzebne do pieczenia ciasta, nazywają je, uzasadiają swój wybór. Rodzic zaprasza dziecko do wspólneo upieczenia ciasta dla babci i dziadka. Dzieci wspólnie z rodzicem spędzaja czas podczas pieczenia ciasta.

  Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych:

 • Słodkie buziaki dla babci i dziadka – ćwiczenia motoryczne aparatu mowy.
 • Zabawy na śniegu – zestaw ćwiczeń porannych
 • Łamigłówki babci i dziadka – kodowanie i dekodowanie cech figur geometrycznych, utrwalenie liczb i cyfr 0-9

 • odnajdywanie cyfr 0-9 w rozsypance

 • przypomnienie figur geometrycznych i pokolorowanie dwóch wybranych
 • wycięcie nożyczkami pokolorowanych figur

 

 

 

KRĄG TEMATYCZNY: Z PAMIĘTNIKA BABCI I DZIADKA

środa 19.01.2022

Temat: Babcia i dziadek zapraszają na wycieczkę.

Zajęcia poranne:

 • Zaczarowana skrzyneczka – ćwiczenia percepcyjne i klasyfikacyjne.

  Rodzic rozdaje dziecku różne pudełka lub koszyki – zaczarowane skrzyneczki do przechowywania skarbów. Skarbami mogą być klocki, figurki, lub inne zabawki. Skrzynia ma magiczną moc i przy jej pomocy będzie można czarować różne zabawki. Rodzic mówi: czarujemy, czarujemy mały klocek – zadaniem dziecka jest na podstawie zmysłu dotyku wybrać spośród wielu daną zabawkę. Zabawę powtarzmy kilkakrotnie.

 • Zabawy na śniegu – zestaw ćwiczeń porannych

  „Turlamy się po śniegu” – ćwiczenia z elementem turlania i marszu z wysokim unoszeniem kolan. Dziecko maszeruje, wysoko unosząc kolana, naśladując chodzenie po głębkim śniegu . Na sygnał rodzica np. klaśnięcie, turla się po podłodze z rękami wyprostowanymi nad głową – nasladuje turlanie się po śniegu.

  „Jeździmy nanartach” – zabawa z elementem marszu posuwistego.

  Dziecko otrzymuje dwie kartki – narty. Stawia na nich stopy i porusa się po sali, posuwając kartkami po podłożu, naśladuje chodzenie na nartach biegowych.

  „Lepimy śnieżki” – zabawy z elementami ruchów ramion, dłoni i palców.

  Dziecko podnosi kartki z podłogi, zgniata i ugniata, tworząc kule. Dziecko w pozycji wyprostowanej prekłada kule z ręki do ręki wokół siebie (przed sobą i za plecami).

Zajęcia główne:

 • Co niemiara radości, jechać do babci w gości – wytyczanie kierunków na podstawie słuchanego tekstu.

  Rodzic rozmawia z dzieckiem o ich odwiedzinach u dziadków, wspólnym spędzaniu czasu. Zaprasza dziecko do zabawy, na spacer z babcią i dziadkiem. W mieszkaniu ułożone są sylwety budynków, drzw, ławeczki, fontanny, autobusu itp., wybrane budynki mogą być odpisane: sklep, dom Ali, dom, Natalki, kino, parkk, litra A – jako symbol dworca autobusowego, zoo itp. (sylwety wcześniej może wykonać dziecko). Dziecko z pomocą rodzica odczytuje nappisy. Dziecko i rodzeństwo losują karteczki.

  Te osoby, które wylosowały napis: babcia, dziadek, wnuczek lub wnuczka, jako pierwsi zaczynają zabawę. Ich zadaniem będzie wysłuchanie opowiaania rodzica i spacerowanie po mieście zgoodnie z tym, co usłyszą, oraz zaznaczenie trasy. Przykładowe opowiadanie:

  – Droga Natalko – rzekła babcia – zamraszam cię dzisiaj do siebie. Spędzimy całą sobotę i iedzielę razem.

  – To cudownie! – zawołała uradowana Natalka – Czy dziadek na nas czeka?

  – Oczywiście, na pewno wygląda już przez okno i nas wypatruje. Ale musimy jeszcze po drodze zrobić zakupy. Babcia wzięła Natalkę za rękę i ruszyły w drogę do domu. Najpierw poszły do sklepu, gdzie kupiły owoce i soki oraz chleb na kolację. Potem minęły kino, chwilkę patrzyły, jak z fontanny wyskakuje woda i układa się jak parasol.

  – Jaki długi ten spacer – powiedziała babcia – odpocznijmy chwilę na ławce w parku. Gdy wyszły z parku, przeszły obok dodmu cioci Ali i pmachały dziadkowi, który wypatrywał ich przez okno.

  W trakcie opowiadania dziecko wytacza trase klockami. Po zakończeniu opowiadania ogląda trasę z rodzicem i rodzeństwem. Tym razem opowieść snuje dziecko a drogę wyznacza rodzic, Ważne, aby prawidłowo stosować określeniania: najpierw, potem, poźniej, wcześniej. Dla utrakcyjnienia zabawy można zmienić położenie obiektów albo zamienić je na inne.

  Po zabawie dziecko słucha wypowiedzi Natana oraz rysuje na kartce jego trasę.

  Opowiadanie Natana: Lubię spędzać czas z dziadkami, więc jeślii tylko est okazja, to do nich jadę. Rano przywieźli mnie do nich rodzice. Bawiłem się trochę z psem Wiko, którego uwielbiam, a on mnie. Około południa pojechaliśmy do kina w centrum handlowym na nowy film, który chciałem obejrzeć, potem spędzilismy godzinę na lodowisku. Mój dziadek uczył mnie, jak skręcać na łyżwach. Po lodwisku wstąpiliśmy do sklepu zoologicznego, bo Wikiemu skończyła się karma. Niestety okazało się, że sklep był zamknięty i musieliśmy pojechać jeszcze raz do centrum handowego i tam kupilismy karmę. Weszcie przyjechaliśmy do domu dziadków, znów bwiłem się z Wikim, a potem umyłem się, poczytałem wspólnie z babcią ksiązki i poszliśmy spać.

 • Rozmrażanie i zamrażanie – zabawa ruchowa

 • Nela i dziadek – próby czytania prostych zdań

  Rodzic prezentuje różne utwory muzyczne. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie na jakim instrumencie jest zagrany (str. interntowe). Po rozwiązaniu proponuje odnaleźienie w różnych ksiązkach ilustraci dzieci z dziadkami i podejmuje próby czytania wybranych fragmentów z książek ilustrowanych dla dzieci.

 • Babciu, dziadku – kocham was

  https://www.youtube.com/watch?v=agxWaa34PNk

zajęcia popłudniowe:

 • Kulig z babcia i dziadkiem – zabawa ruchowa

 • Babciu, dziadku, porysuj ze mną – ćwiczenia graficzne, zabawa w skojarzenia.

  Rodzic zaprasza dziecko do zabawy w skojarzenia. Aby rozpocząc zabawę, trzeb odgadnąć zagadkę. Rodzic pokazuje dziecku fragment obrazka, przedstawiającego połowę przedmiotu . Zadaniem dziecka jest odnalezienie drugiej połowy wśród rozyspanych na dywanie. Zabawa polega na skojarzeniu, w jaki sposób ten przedmiot można połączyć z wycieczką na którą wybrały się dzieci z babcią.

 

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych:

 • Zaczarowana skrzyneczka – ćwiczenia percepcyjne i klasyfikacyjne.
 • Zabawy na śniegu – zestaw ćwiczeń porannych
 • Co niemiara radości, jechać do babci w gości – wytyczanie kierunków na podstawie słuchanego tekstu.
 • Rozmrażanie i zamrażanie – zabawa ruchowa

 • Nela i dziadek – próby czytania prostych zdań, wyłapywania poznanych liter

 • Kulig z babcia i dziadkiem – zabawa ruchowa

 • Babciu, dziadku, porysuj ze mną – ćwiczenia graficzne, zabawa w skojarzenia.

Obchody Święta Niepodległości

11. listopada – to zdecydowanie biało-czerwona data i moment, kiedy w przedszkolu przede wszystkim skupiamy się na kształtowaniu u dzieci postaw patriotycznych, przywiązania do kraju pochodzenia, poczucia przynależności, świadomości patriotycznej oraz szacunku, a także rozwijamy wiedzę historyczną oraz geograficzną.

W grupie Żabki tego dnia tradycyjnie ubieramy się w biało-czerwone barwy oraz spotykamy się w wyznaczonym miejscu, by o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewać hymn. Oczywiście wręczamy i ozdabiamy nasze patriotyczne ubrania flagami, kotylionami i innymi symbolami nawiązującymi do Narodowego Święta Niepodległości. Rozmawiamy z dziećmi o patriotyzmie, Polsce, naszych emocjach i uczuciach, wykonujemy prace biało-czerwone  na znak poczucia jedności i przynależności. Hm… jest naprawdę wyjątkowo 🙂

Wielki Koncert Małego Patrioty

Koncert Pan Sprężynka i Bąbel Ziombel

Wycieczka "Żabek "do Krainy Rumianku
Jest taki niezwykły zakątek na Polesiu Lubelskim, gdzie czas jakby zatrzymał się w miejscu.
Tutaj możesz znaleźć odpowiedzi na pytania: skąd pochodzę, kim jestem, co chcę zostawić po sobie następnym pokoleniom…

KRAINA RUMIANKU

to wioska tematyczna gdzie dzieci z grupy Żabki  doświadczyły jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to działo się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane.

“Żabki pamiętają o zmarłych” – wyjście na cmentarz

W okresie przed świętem zmarłych dzieci z grupy Żabki  wybrały się na cmentarz przy ul. Janowskiej i Cmentarnej. Podczas pobytu na cmentarzu przedszkolaki mogły w ciszy posłuchać opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić znicze na miejscach pamięci narodowej i tym samym oddać hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej Dużej i Małej Ojczyzny. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci dużym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione.

Teatrzyk " Chodzony telewizor"

W poniedziałek 11 października Żabki gościły w swojej grupie teatr ” Chodzony telewizor”

Teatr oferuje oddziaływanie na wszystkie zmysły młodego widza. Wzrok, słuch, dotyk, węch, a nawet smak. I to jest najważniejsze. Dodatkowo teatr kształtuje dziecko do odbioru sztuki i kultury i przygotowuje do pełniejszego funkcjonowania w społeczeństwie. Przez tak całościowe oddziaływanie na zmysły człowieka sztuka może być dla dziecka potężną dawką emocji. Emocji, których może nigdy wcześniej nie doznawało.

Spartakiada

W ostatnich dniach na terenie OSiR w Siedlcach dzieci z siedleckich przedszkoli wzięły udział w rywalizacji sportowej w ramach Spartakiady 2021 organizowanej przez TKKF.

Przedszkolaki ścigały się na torze z przeszkodami (przejście przez szarfę, tunel) oraz precyzyjnie rzucały do tarczy woreczkiem z piaskiem. Na koniec rzucały piłką lekarską oraz skakały w dal.

Z każdych eliminacji najlepsza drużyna awansowała do finału, który wyłonił zwycięzcę całych zawodów.

Grupa Żabki w eliminacjach zajęła II miejsce byliśmy o włos od awansu do finału. Wszystkie dzieci dały z siebie 100% , a Panie są bardzo dumne ze swoich podopiecznych:)

 

Było mnóstwo zabawy i rywalizacji. 

Spotkanie z Policjantem z Komendy Miejskiej w Siedlcach

29 września w naszym Przedszkolu odbyło się spotkanie uczniów z policjantami dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Pan Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach podczas spotkania przypomniał jak należy zachowywać się na drodze oraz przejściach dla pieszych. W trakcie pogadanki uświadomił dzieciom jak ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo mają elementy odblaskowe na odzieży. Opowiedział nam również jak wygląda szkolenie psów policyjnych. Dziękujemy serdecznie za tak pouczające lekcje.

Wycieczka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach

Dzieci z grupy Żabki wybrały się na wycieczkę do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej
w Siedlcach, której celem było promowanie zdrowego odżywiania i regularnej konsumpcji mleka i jego przetworów. Przedszkolaki mogły obejrzeć film, w którym pokazany był cykl produkcji różnorodnych przetworów mlecznych.  Serdeczne podziękowania dla Pani Doroty J. z OSM Siedlce za miłą atmosferę i przepyszne smakołyki.

Żabki w Kinie

Żabki w Nowym Kinie

Dzień Dziecka u Żabek
„My jesteśmy dzieci jak dzieci,
Czasem krnąbrne, czasem czupurne,
Ale chcemy, by księżyc świecił,
A noce nie były pochmurne…
Chcemy, by nie było dnia bez słońca,
Pracy bez pięknej radości.
Chcemy, by ziemia śpiewająca
Pełna była dobrej miłości.
(T. Kubiak)
 
W słoneczny wtorkowy  poranek, wszystkie dzieci z grupy Żabki  zebrały się w sali  przedszkolnej, aby radośnie obchodzić swój ulubiony dzień, czyli Dzień Dziecka.
Spotkanie rozpoczęło się od zabaw muzyczno – ruchowych prowadzonych przez  nauczycielki. Dzieci z uśmiechami na buziach uczestniczyły w zabawach popularnych takich jak : szukanie smakołyków, klejnotów,  itp. Świetną formą aktywności zaproponowaną dzieciom było rzucanie do celu , przeciąganie liny, noszenie woreczków na głowach. Niemałą atrakcją były zwierzęta przyniesione przez Panie z innej grupy. Po wspólnych pląsach i tańcach, przyszedł czas na swobodne zabawy terenie ogródka.. Na zakończenie tego wesołego i pełnego wrażeń dnia, każdy przedszkolak zabrał do domu paczkę.
 
Dzień Mamy i Taty

Kochani Rodzice! Żabki  o Was nie zapomniały i również przygotowały uroczysty występ🤩Z okazji Waszego Święta przesyłamy serdeczne życzenia: ,,Mama i tata to świat nasz cały, ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały, to dobre, czułe, pomocne ręce i kochające najmocniej serce. To są wyprawy do kraju baśni, wakacje w górach, nad morzem, na wsi, loty huśtawką, prawie do słońca, oraz cierpliwość, co nie ma końca. Kochana Mamo, Kochany Tato, dzisiaj dziękować chcemy Wam za to, że nas kochacie, że o nas dbacie i wszystkie psoty nam wybaczacie.

Wizyta w Straży Pożarnej

Wizyta Żabek w Straży Pożarnej

Niespodzianka

Żabki szykują niespodziankę dla swoich Rodziców

Praca zdalna piątek 16.04.2021

Krąg tematyczny: Ach, ta pogoda!

piątek, 16.04.2021

Dzień zagadek.

Zajęcia poranne:

 • Literowe losy” – gra dydaktyczna. Rodzic wybiera z dzieckiem ulubioną książkę z bajkami i wyjaśnia reguły zabawy. Dziecko w dowolnym miejscu otwiera książkę i wskazuje dowolną literę z otwartej strony. Zadaniem dziecka będzie podanie wyrazu zaczynającego się głoską odpowiadającą tej literze. Gra toczy się w wspólnie ustalonym czasie.

 • Opowiadanie o pogodzie” – twórcze opowiadanie z wykorzystaniem kart dialogowych. Dziecko siedzi na dywanie. Jego zadaniem jest ułożyć krótkie opowiadanie w taki sposób, aby każdy następny przedmiot z karty znalazł się w następnym zdaniu. Karty to zbiór kolorowych, prostych obrazków o różnej treści: postaci, zwierząt, roślin, przedmiotów, zjawisk atmosferycznych, które są używane w grach rozwijających twórcze myślenie oraz wyobraźnie znajdujących się w domu dziecka. dzięki skojarzeniu z obrazkiem powstaje opowiadanie. Po wylosowaniu karty rodzic zaczyna opowiadanie, które dziecko kontynuuje. W czasie tworzenia rodzic naprowadza, podpowiada, stara się łączyć ze sobą wypowiedzi dziecka.

 • Wiosenny kalendarz pogody” – codzienna obserwacja i uzupełnienie założonego wcześniej indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych. Rodzic podsumowuje zebrane informacje, zwraca uwagę na przewagę określonych zjawisk oraz ich powtarzalność.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych.

1.„Wiatr” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem staj naprzeciwko siebie. Wyciągają do siebie skrzyżowane ręce i łapią się dłońmi tworząc wiatraczek. Na słowo wietrzyk – zaczynają po woli wirować, tempo ich obrotów może wzrosnąć gdy usłyszą słowo – wichura, na hasło: Zmiana kierunku wiatru – kręcą się w drugą stronę. Zabawę przerywa słowo: bezwietrzna pogoda.

2.„Sięgając chmur” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko z siadu kucznego powoli podnosi się, wstaje, prostując się do pozycji stojącej, wspina się na palce, wyciąga do góry ręce, tak jakby chciało sięgnąć nieba. Na klaśnięcie rodzica przysiada powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie.

3.„Słoneczko” – ćwiczenie z elementem równowagi dziecko formuje na podłodze koła z dowolnego materiału (szalik, skakanka) . wchodzi do środka i staje na jednej nodze. Drugą unosi i wyciągniętymi do przodu palcami stopy rysuje promienie słońca od brzegów na zewnątrz. Jeżeli nie może utrzymać równowagi może unieść ramiona i rozłożyć je na boki. W czasie „rysowania” obraca się delikatnie na nodze wewnątrz koła. Po zatoczeniu koła zmienia nogę.

4„Ścieżka z kałużami” – ćwiczenie z podskokami. Rodzic wyznacza ścieżkę z „kałużami”. Na odcinku kilku metrów rozkłada klocki, które będą kałużami. Zadaniem dziecka jest przedostanie się ścieżką do wyznaczonego miejsca, ale w taki sposób aby przeskoczyć kałużę (podskoki na obu nogach).

5.„Relaks w pogodny dzień” – wyciszenie. Dziecko stoi w lekkim rozkroku oddycha miarowo. Podnosi ręce do góry wykonując spokojny wdech, po woli opuszcza ręce – wydychając powietrze.

Zajęcia główne:

 • Rozwiązywanie zagadek o zjawiskach pogodowych. Rodzic mówi: Mam dla Ciebie zagadki, ale gdzieś zawieruszyły mi się napisy z rozwiązaniami ,może mi pomożesz? Twoje kartoniki z symbolami są odpowiedziami na moje zagadki. Po usłyszeniu zagadki podnieś kartonik z odpowiedzią. Dzięki takiej formie dziecko musi cały czas słuchać i się koncentrować.

Gdy słońce świeci

i deszczyk pada,

ona na niebie

cudnie się rozkłada (tęcza)

Płyną po niebie

wielkie, kłębiaste,

czasem gradowe,

czasem pierzaste (chmury)

Ono latem najmocniej grzeje

i sprawia, że skóra brązowieje (słońce)

O szyby dzwoni kroplami,

muzykę cudną układa,

kiedy uważnie posłuchasz,

możesz z nim cicho pogadać (deszcz)

Lodowe kule

z nieba spadają, na szybach i dachach

muzykę grają (grad)

 • Malowanie tęczy” – zabawa z przyborem. Dziecko zajmuje pozycję w siadzie skrzyżnym. Siedzi wyprostowane. Do prawej, wyprostowanej do boku, ręki bierze drewnianą łyżkę i od podłogi przenosi ją do góry, zataczając obszerny łuk – „maluje tęczę”. Nad głową przekładają łyżkę drewnianą do lewej wyprostowanej ręki i opuszcza ją, odkładając z lewego boku. Ćwiczenie należy powtórzyć w odwrotną stronę. Rodzic zwraca uwagę, by w czasie wykonywania zadania dziecko było wyprostowane, a łuk tworzył kąt 180 stopni.

 • Kwietniowe zagadki” – zabawa dydaktyczna. Rodzic zachęca dziecko do rozwiązywania zadań.

 • A po burzy…” – utrwalenie poznanych etapów burzy. Rodzic przygotowuje ilustracje przedstawiające powstanie burzy; chmury, deszcz, błyskawice, grzmot, słońce tęcza oraz cyfry od1 do 6. Zadanie polega na ułożeniu obrazków z etapami powstawania burzy przez połączenie ich z odpowiednią cyfrą.

 • Zjawiska pogodowe” – układanie wybranych nazw zjawisk atmosferycznych według wzoru. Rodzic układa karteczki z napisami – nazwami zjawisk „grad”, „wiatr”. Obok luźno na stole zostawia kartoniki z literami, z których powstaną nazwy. Zadaniem dziecka jest ułożenie nazw zjawisk zgodnie z podanym wzorem

 • Kropelki” – ćwiczenia matematyczne. Dziecko ma na stole cztery szklanki z kropelkami (ziarenka fasoli). W pierwszej szklance znajduje się 6 kropelek. Zadaniem dziecka jest przeliczenie w następnych szklankach takiej liczby kropelek(fasolek), by w każdej następnej było o jedną kropelkę więcej.

 • Na niepogodę…” – ćwiczenia analizy słuchowej wyrazów. rodzic przygotowuje: parasol, kalosze, kurtkę, kaptur. Obok leży sześć sylab: sol. lo, kurt, kap, pap, so ale tylko cztery wchodzą w skład nazw przedmiotów z obrazków, np. sol, lo, kurt, kap. Zadaniem dziecka jest dopasowanie sylaby do przedmiotu. W tym celu dziecko musi dokonać analizy sylabowej i wspólnie z rodzicem odczytać sylaby z kartek.

 • Trochę zimy, trochę lata” – odtwarzanie graficznego rytmu. Rodzic przygotowuje rytm ułożony z narysowanych emblematów np. słońce, deszcz, chmura. Zadanie jest zaliczone podkończeniu rytmu przy wykorzystaniu wszystkich symboli (3 sekwencje).

Po wykonaniu wszystkich zadań przez dziecko rodzić gratuluje wykonania zadań.

 • Ćwiczenia gimnastyczne” – doskonalenie sprawności dziecka. Rodzic zachęca dziecko do aktywnego i dokładnego wykonania ćwiczeń.

https://www.youtube.com/watch?v=iH2zc5tkHPo

Zajęcia popołudniowe:

 • Słońce czy deszcz?” – zagadki sensoryczne. Dziecko wykleja narysowane wcześniej przez rodzica piktogramy pogody po śladzie. Dziecko wybiera dowolne symbole i uzupełnia jego ślady materiałami o odpowiedniej, według niego, właściwość, czyli temperaturze oraz fakturze, np. gładkimi, śliskimi cekinami (śnieg, deszcz); ciepłą wełną (słońce, tęczę), watą (chmury). Po wyschnięciu prac dziecko wodzi palcami po śladzie a później bawi się z rodzicem w zagadki dotykowe. Zadaniem będzie odgadnięcie za pomocą dotyku, jaki symbol pogody został wylosowany przy zasłoniętych oczach.

 • Galeria sukcesów” – swobodna rozmowa, podziwianie wykonanych prac. Dziecko ogląda swoje prace. Wskazuje, czego się nauczył i co najbardziej zapadło mu w pamięci. Rodzic docenia wysiłek i starania dziecka. podkreśla jego zaangażowanie oraz chęć do działania, motywując do dalszej pracy i zabawy.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych:

 • Literowe losy” – gra dydaktyczna.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych.

 • Rozwiązywanie zagadek o zjawiskach pogodowych.

 • Malowanie tęczy” – zabawa z przyborem.

 • kreślenie w powietrzu na dywanie dużych wzorów w kształcie fal, ósemek, liter,figur geometrycznych, swobodne ruchy,

 • Zabawy plasteliną próby ulepienie tęczy

 • cięcie papieru po linii prostej- paseczki, trawka, dróżki, deszczyk

Religia
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
 
ŻYJEMY RADOŚCIĄ ZMARTWYCHWSTANIA.
Zachęcam do rozmowy z dziećmi na temat świętowania niedzieli – pamiątki zmartwychwstania. Każda niedziela przypomina nam o tym ważnym wydarzeniu. W niedzielę na Mszy Świętej  spotykamy się z Jezusem Zmartwychwstałym.
 
Do wykonania karty pracy str. 86. 
 
dla chętnych
Praca zdalna czwartek 15.04.2021

Czwartek, 15.04.2021

Ciekawe zjawiska pogodowe.

Zajęcia poranne:

 • Zjawiska pogodowe” – ćwiczenie matematyczno – językowe. Rodzic siada przed dzieckiem. Chowa symbol jednego ze znanych zjawisk pogodowych, a dziecko musi odgadnąć, jaki. Zadaje pytania tak sformułowane, by rodzic mógł odpowiedzieć tylko: tak lub nie. Dziecko zadaje dowolną liczbę p[pytań. Po odgadnięciu pierwszego symbolu np. chmura, rodzic losuje kolejny (słońce, deszcz, wiatr, mgła).

 • Piórko tańczy na wietrze” – zabawa integracyjna. Rodzic rozkłada przed dzieckiem materiał naprzeciw którego siada dziecko. Rodzic i dziecko łapie materiał za brzegi, nieznacznie unosząc. Na środku leży piórko. Odpowiednio poruszany materiał wytworzy „wiatr”, który będzie podnosił małe piórko. Zadanie wymaga koordynacji i współpracy, by kontrolować intensywność poruszania materiałem.

 • Wiosenny kalendarz pogody” – codzienna obserwacja i uzupełnianie założonego wcześniej indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych:

1.„Wiatr” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem staj naprzeciwko siebie. Wyciągają do siebie skrzyżowane ręce i łapią się dłońmi tworząc wiatraczek. Na słowo wietrzyk – zaczynają po woli wirować, tempo ich obrotów może wzrosnąć gdy usłyszą słowo – wichura, na hasło: Zmiana kierunku wiatru – kręcą się w drugą stronę. Zabawę przerywa słowo: bezwietrzna pogoda.

2.„Sięgając chmur” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko z siadu kucznego powoli podnosi się, wstaje, prostując się do pozycji stojącej, wspina się na palce, wyciąga do góry ręce, tak jakby chciało sięgnąć nieba. Na klaśnięcie rodzica przysiada powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie.

3.„Słoneczko” – ćwiczenie z elementem równowagi dziecko formuje na podłodze koła z dowolnego materiału (szalik, skakanka) . wchodzi do środka i staje na jednej nodze. Drugą unosi i wyciągniętymi do przodu palcami stopy rysuje promienie słońca od brzegów na zewnątrz. Jeżeli nie może utrzymać równowagi może unieść ramiona i rozłożyć je na boki. W czasie „rysowania” obraca się delikatnie na nodze wewnątrz koła. Po zatoczeniu koła zmienia nogę.

4.„Ścieżka z kałużami” – ćwiczenie z podskokami. Rodzic wyznacza ścieżkę z „kałużami”. Na odcinku kilku metrów rozkłada klocki, które będą kałużami. Zadaniem dziecka jest przedostanie się ścieżką do wyznaczonego miejsca, ale w taki sposób aby przeskoczyć kałużę (podskoki na obu nogach).

5„Relaks w pogodny dzień” – wyciszenie. Dziecko stoi w lekkim rozkroku oddycha miarowo. Podnosi ręce do góry wykonując spokojny wdech, po woli opuszcza ręce – wydychając powietrze.

Zajęcia główne:

 • Wietrzyk, wiatr, wicher” – wysłuchanie wiersza „Wiosenny wietrzyk” J. Kulmowej jako punkt wyjścia do rozmowy na temat wiatru. Dziecko wygodnie siada na dywanie, zamyka oczy i wsłuchuje się w tekst. Rodzic, czyta utwór, szczególnie intonując „szeleszczące” wyrazy.

Wiosenny wietrzyk

Mały wietrzyk wiosenny

ledwo w drzewach zaszumi,

ledwie w krzakach zamruczy,

jeszcze gwizdać nie umie,

jeszcze się uczy.

Znalazł szczerbę w płocie – zaświstał.

Znalazł listki – zapiał na listkach.

Czasem w suchych gałęziach zatrzeszczy.

Czasem nuci, gdy zagra mu deszczyk.

Albo szemrze w zeszłorocznej trawie.

Albo szepcze tak, że milczy prawie.

Ludzie mówią wtedy: nie ma wietrzyka.

A on jest.

Tylko słuch słowika.

Po wysłuchaniu utworu dziecko otwiera oczy. Rodzic pyta: O czym jest wiersz? Czym jest wiatr? Jakie szumiące wyrazy zapamiętałeś? A może znasz jeszcze inne wyrazy, w których słychać wiatr? Następnie dziecko wraz z rodzicem próbuje odnaleźć gestodźwięki, które mogą naśladować odgłosy wiatru. Szumi na głoskach „czczcz” i „szszsz”, pociera rękami włosy, dłonie, części ubrań. Dopasowuje odgłosy do wiersza przy powtórnym czytaniu tekstu przez rodzica. Rodzic przekazuje dziecku informacje dotyczące wiatru: Wiatr jest jednym ze zjawisk pogody. Tworzy się, gdy powietrze nagrzeje się w sposób nierównomierny. Różnice temperatur powietrza ciepłego i zimnego powodują ruch, czyli powstanie wiatru. Może być delikatny albo gwałtowny. Od siły wiatru zależy jego nazwa. Znad morza wieje lekki wiatr, zwany bryzą. Morze jest wtedy spokojne, a trawy na wydmach lekko się poruszają. Wicher to odmiana bardzo silnego wiatru mogącego zrywać dachy i łamać drzewa. Jego najsilniejszym przykładem jest huragan występujący nad oceanem, gdzie temperatura wody jest bardzo wysoka. W polskich górach za czasem wieje halny, czyli ciepły, suchy, porywisty wiatr skierowany ku dolinom.

 • Na wietrze” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dziecko siedzi naprzeciwko rodzica, który prosi o obserwację zachowania krepiny w powietrzu. Za chwilę wprowadzę w ruch pasek krepiny. Przyjrzyj się uważnie, w jaki sposób się porusza? Co muszę robić, by lekko się przemieszczał, a co, by trzepotał? Podczas krótkiej rozmowy rodzic stosuje różne określenia dotyczące ruchu krepiny, by poszerzyć zasób słów dziecka: kręci się, buja się, delikatnie faluje, lekko spada, trzepoce. Po krótkiej demonstracji zachęca dziecko do zabawy z krepiną przy muzyce. Dziecko, trzymając za jeden koniec, wprawia paski w ruch. Rodzic prezentuje ulubione piosenki dziecka ze zmienną dynamiką tempa. Zwraca uwagę na dostosowanie ruchu pasków do tempa utworu.

 • Jak silny wiatr wpływa na otoczenie?” – swobodne wypowiedzi na temat ilustracji (dostępne w Internecie). Rodzic pokazuje dziecku zdjęcia wirującego tornada oraz wiatru halnego. Pokazuje na obrazkach ich skutki:

– tornado: połamane drzewa, zniszczone budynki,

– halny: zniszczone drzewa, podniesiona temperatura powietrza, szybkie topnienie śniegu zimą, przyśpieszone dojrzewanie zbóż jesienią, pogorszenie samopoczucia ludzi np. ból głowy.

Rodzic zachęca dziecko do swobodnej wypowiedzi na temat obrazków. Zwraca uwagę na przekazywanie w poprawnej formie językowej informacji.

 • Tornado w szklance wody” – zabawa badawcza. Rodzic proponuje dziecku eksperyment, w którym dziecko wywoła mini tornado w szklance wody. Do wysokiej szklanki wlewają wodę gazowaną, zapełniając2/3 jej objętości (do narysowanej przez rodzica kreski). Energicznie mieszają, wsypując trochę soli. Powstaną pęcherzyki, które uformują tornado. Po wykonaniu doświadczenia dziecko opisuje, co zaobserwowało, a rodzic tłumaczy w uproszczony sposób, w jaki sposób działa zjawisko w naturalnym środowisku: tornado powstaje z chmury burzowej, ciepłe powietrze wznosi się z bardzo dużą prędkością, w dół schodzi chłodne i tworzy się wirujący lej.

 • Czym jest burza?” – rozwiązanie problemu, zbieranie informacji z różnych materiałów źródłowych. Dziecko może korzystać z takich źródeł jak: encyklopedia, atlas, czasopism dziecięcych, książek o zjawiskach przyrodniczych, albumów i innych książek znajdujących się w domu. Przed rozpoczęciem poszukiwań rodzic pokazuje zapis słowa „burza”, aby ułatwić dziecku wyszukiwanie danych. Dziecko pracuje samodzielnie. Rodzic może wspomóc dziecko, czyta tekst odnaleziony przez dziecko, udziela wskazówek dotyczących sposobu odnajdywania informacji. Po upływie czasu przeznaczonego na poszukiwanie dziecko prezentuje efekty działania. Rodzic na końcu podsumowuje wypowiedź dziecka i ewentualnie ją uzupełnia. Ważne jest, by dziecko poznało etapy powstawania burzy: chmury, deszcz, błyskawice, grzmoty, słońce, tęcza. Rodzic może zapisać zgromadzone informacje, tworząc mapę pojęciową. Zapis można stworzyć w formie słownej i graficznej.

 • Kolory tęczy” – zabawa matematyczna. Rodzic przygotowuje dla dziecka sylwety 15 chmur. Z jednej strony chmury są białe, a siedem z nich z drugiej strony ma jeden z kolorów tęczy: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, gdzie na niebie znajdują się kolory tęczy. Musi wskazać precyzyjnie miejsce położenia , posługując się liczebnikami porządkowymi, np. piąta od prawej, dziewiąta od lewej. Rodzic odwraca i sprawdza, czy typowanie jest właściwe. Jeśli nie, zgadywanie trwa. Natomiast jeśli wybór był właściwy, chmurka zostaje odwrócona. Po odsłonięciu wszystkich chmurek dziecko układa je według wskazówek rodzica (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy), by poszukiwane barwy utworzyły tęczę. Rodzic zwraca uwagę, że na niebie kolory się mieszają, gdyż pomarańczowy powstaje w miejscu, gdzie czerwony łączy się z żółtym, a zielony – na granicy żółtego i niebieskiego (aby to udowodnić dzieci mogą połączyć ze sobą kolory farb).

 • Tęcza i tornado” – ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko rysuje trąbę powietrzną. Kolorują tęczę. Rozważa, które z tych zjawisk jest niebezpieczne i jak wówczas należy się zachować. Rodzic zwraca uwagę, że tęcza czasem występuje po burzy, która również jest niebezpiecznym zjawiskiem.

Zajęcia popołudniowe:

 • Odwrócony katalog” – ćwiczenie doskonalące twórcze myślenie, abstrahowanie.

Rodzic czyta dziecku słowa, dla których musi wskazać kategorie. W tym ćwiczeniu dziecko wskazuje klucz klasyfikacji, według którego zostały ułożone wyrazy:

bobas, szmacianka – lalka

lego, drewniane, magnetyczne – klocki

kurtka, płaszcz, kalosze, kaput – ubrania chroniące przed deszczem

wiosna, lato, jesień, zima – pory roku

bryza, wicher, halny – wiatr

mżawka, kapuśniaczek, ulewa – deszcz

pierzaste, kłębiaste, warstwowe – chmury

czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy – kolory tęczy

 • W wietrzny dzień” – zabawy logopedyczne. Dziecko siedzi na dywanie i, jeśli to możliwe, trzyma małe lusterko. Obserwuje swoje odbicie, wykonuje kolejno ćwiczenia: naśladuje, z kierowanym przez rodzica natężeniem, szum wiatru: szszsz;

krótko wymawiając głoskę „sz”; powtarza sylaby:szsza, szsze, szszo,szszy, aszsz, eszsz, oszsz, uszsz,yszsz.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

– „Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych

– „Wietrzyk, wiatr, wicher” – wysłuchanie wiersza „Wiosenny wietrzyk” J. Kulmowej jako punkt wyjścia do rozmowy na temat wiatru.

– „Na wietrze” – zabawa ruchowa przy muzyce.

– „Omiń niespodziankę” – rodzic rozkłada na podłodze zabawki, między którymi będzie poruszać się dziecko. Dziecko maszeruje po salonie, pokonując napotkane przeszkody w ustalony sposób z rodzicem.

– „Tęcza i tornado” – ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko rysuje trąbę powietrzną. Kolorują tęczę.

– Zabawa ciastoliną lub plasteliną

– nawlekanie kolorowych korali lub guzików na sznurek ( utrwalenie kolorów)

Praca zdalna środa 14.04.2021

Krąg tematyczny: Ach, ta pogoda!

Środa, 14.04.2021

Pogoda może nas zaskakiwać.

Zajęcia poranne:

 • Podaj dalej” – gra dydaktyczna. Rodzic przygotowuje obrazki, układając z nich stos (mogą być to obrazki z dowolnej gry). Dziecko bierze obrazek, pokazuje rodzicowi i rodzeństwu i podaje pierwszą sylabę nazwy przedmiotu przedstawionego na obrazku. Następnie przekazuje osobie siedzącej po jego prawej stronie, która wypowiada druga sylabę wyrazu, a potem przekazuje kolejnej osobie, która wypowiada kolejną sylabę. Po podzieleniu wyrazu na sylaby podanie liczby sylab, z których składa się wyraz. Kolejny osoba z rodziny bierze następny obrazek i zaczyna grę od początku.

 • Memo” – gra ćwicząca pamięć. Rodzic przygotowuje 10 par kart z różnymi zjawiskami pogodowymi: słońce, słońce z chmurą, deszcz, chmury, mgła, wiatr, grad, deszcz, śnieg, burza. Wszystkie karty leżą rewersem do góry. Dziecko odwraca kartę, pokazuje ją innym osobom z rodziny, podnosi i odwraca kolejną. Jeśli znajdzie parę, zabiera ja z puli i odkłada na bok. W przypadku gdy karty są różne, wracają do gry. Uczestnicy zabawy kolejno próbują swoich sił. Gra toczy się do chwili sparowania wszystkich kart.

 • Wiosenny kalendarz pogody” – codzienna obserwacja i uzupełnianie założonego wcześniej, indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych:

1.„Wiatr” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem staj naprzeciwko siebie. Wyciągają do siebie skrzyżowane ręce i łapią się dłońmi tworząc wiatraczek. Na słowo wietrzyk – zaczynają po woli wirować, tempo ich obrotów może wzrosnąć gdy usłyszą słowo – wichura, na hasło: Zmiana kierunku wiatru – kręcą się w drugą stronę. Zabawę przerywa słowo: bezwietrzna pogoda.

2.„Sięgając chmur” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko z siadu kucznego powoli podnosi się, wstaje, prostując się do pozycji stojącej, wspina się na palce, wyciąga do góry ręce, tak jakby chciało sięgnąć nieba. Na klaśnięcie rodzica przysiada powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie.

3.„Słoneczko” – ćwiczenie z elementem równowagi dziecko formuje na podłodze koła z dowolnego materiału (szalik, skakanka) . wchodzi do środka i staje na jednej nodze. Drugą unosi i wyciągniętymi do przodu palcami stopy rysuje promienie słońca od brzegów na zewnątrz. Jeżeli nie może utrzymać równowagi może unieść ramiona i rozłożyć je na boki. W czasie „rysowania” obraca się delikatnie na nodze wewnątrz koła. Po zatoczeniu koła zmienia nogę.

4.„Ścieżka z kałużami” – ćwiczenie z podskokami. Rodzic wyznacza ścieżkę z „kałużami”. Na odcinku kilku metrów rozkłada klocki, które będą kałużami. Zadaniem dziecka jest przedostanie się ścieżką do wyznaczonego miejsca, ale w taki sposób aby przeskoczyć kałużę (podskoki na obu nogach).

5.„Relaks w pogodny dzień” – wyciszenie. Dziecko stoi w lekkim rozkroku oddycha miarowo. Podnosi ręce do góry wykonując spokojny wdech, po woli opuszcza ręce – wydychając powietrze.

Zajęcia główne:

 • Prognoza pogody” – zabawa dydaktyczna. Rodzic zaprasza dziecko przed komputer (wspólne poszukiwanie prognozy) lub innym nośnikiem i odtwarza profesjonalną prognozę pogody dla Polski. Po jej wysłuchaniu dziecko wymienia zjawiska pogodowe, które się w niej pojawiły, a także elementy składające się na prognozę. Po prezentacji rodzic prowadzi z dzieckiem rozmowę: Gdzie można zobaczyć albo usłyszeć prognozę pogody? Kto ją prezentuje? Kto ją przygotowuje? Dla kogo jest przygotowywana? Czy zawsze się sprawdza? Następnie w uproszczony sposób tłumaczy, czym zajmuje się meteorolog, a czym – synoptyk: Meteorolog – zajmuje się pracą badawczą, analizą warunków, zjawisk atmosferycznych, a synoptyk – opracowaniem prognoz pogodowych. Rodzic zachęca dziecko do stworzenia własnej prognozy pogody. Rysuje piktogramy i z pomocą rodzica oznacza temperaturę. Następnie dziecko wciela się w rolę prezentera i przedstawia prognozę pogody.

 • Mżawka czy ulewa?” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko zajmuje pozycję w siadzie płaskim, podpierając się prostymi rękami z tyłu. Następnie lekko ugina nogi w kolanach i przyciąga do siebie. Zadaniem dziecka jest dogotowanie ruchów do odczytanej informacji graficznej. Jeśli rodzic pokaże symbol mżawki – trzy kropelki, dziecko delikatnie, na przemian stuka palcami stóp o podłogę. Natomiast Dy zauważą ulewę – pięć kropel, uderzają miarowo obiema złączonymi stopami. Dziecko musi utrzymać koncentrację, gdyż rodzic wydaje polecenia tylko w formie obrazkowej.

 • Jaka jutro będzie pogoda?” – ciekawostki na temat przewidywania pogody i praca konstrukcyjna – budowa wiatrowskazu. Rodzic opowiada dziecku o sposobach odczytywania prognozy przez meteorologów, którzy w swojej pracy wykorzystują nie tylko termometry, deszczomierze, lecz także zdjęcia chmur z satelity. Opowiada o sposobie odczytywania pogody z wiatru i z chmur: Kłębiaste, delikatnie przesuwające się chmurki, które są podobne do kłębków waty, oznaczają piękną pogodę, a szary, niskie chmury zwiastują mglisty dzień. Zbite obłoki przykrywające całe horyzonty wróżą deszcz. Także kierunek wiatru może nam podpowiedzieć zmianę pogody. Zachodni wiatr niesie wilgoć , więc może przywiać deszczowe chmury, zaś południowy – suche i gorące powietrze. Najprostszym sposobem, by określić kierunek wiatru, jest zbudowanie wiatrowskazu. Można go wykonać na kilka sposobów. Najprostsza to konstrukcja z patyka i wstążki. Trochę bardziej skomplikowaną wykonuje się z z kartonu , skuwki od flamastra i druta do robienia na drutach. Rodzic proponuje dziecku aby wspólnie wykonać swój własny wiatrowskaz według własnego pomysłu. Po wykonaniu wiatrowskazu dziecko wspólnie z rodzicem wybierają się na dwór i wspólnie obserwują działania wiatru.

 • Pogodowe zamieszanie” – zabawa matematyczno – ruchowa. Każdy uczestnik zabawy dostaje jeden liczman (guzik, klocek). Członkowie rodziny ustawiają się jeden za drugim. Z przodu w odległości 5-6 metrów ustawionych jest pięć pojemników oznaczonych cyframi:3,4.2.1. Liczby po zsumowaniu muszą dać sumę zgodną z zapisanymi na pojemnikach liczbami. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze zapełnienie pojemników liczmanami w odpowiedniej liczbie. Rodzeństwo i rodzice nie mogą się między sobą porozumiewać i informować, który pojemnik jest już wystarczająco napełniony. Po zakończeniu zabawy rodzice wspólnie z dzieckiem przelicza elementy i podaje wynik.

 • Obserwowanie chmury” – historyjka obrazkowa. Dzieci obserwują chmury za oknem i wymyślają ilustracje do historyjki na temat: „Wiosenny deszcz z życia Hani, Huberta i ich mamy”. Dziecko do stworzonych przez siebie ilustracji, kontruję opowiadanie, wiążąc przyczyny i skutki według chronologii wydarzeń oraz używając określeń typu: najpierw, potem, wreszcie, na końcu. Rodzic zwraca uwagę na poprawność gramatyczną formułowanego opowiadania.

 • Fabryka chmur” – zabawa badawcza. Rodzic zaprasza dziecko do kuchni, zadając pytanie: czym są chmury? Skąd się biorą? Czy można samemu je stworzyć? Wysłuchuje wszystkich pomysłów i propozycji dziecka. Proponuje, by w domowych warunkach stworzyć małą . zachęca do uważnego obejrzenia doświadczenia. Przypomina o zasadach bezpieczeństwa w czsie badań z wykorzystaniem gorących płynów i prosi o uważną obserwację. Do czajnika elektrycznego wlewa zimną wodę i ją gotuje. Po zagotowaniu przelewa ja do szklanej miski. Na misce z wodą kładzie ostrożnie talerzyk z kilkoma kawałkami lodu. Para wodna wydobywająca się z ogrzanej wody zetknie się z zimnym powietrzem i utworzy się chmura. Będzie lepiej widoczna, gdy rolety w kuchni będą zasłonięte, a rodzić poświeci na miskę latarką. Po zakończeniu zabawy rodzic prosi dziecko o komentarz, opowiedzenie kolejnych etapów doświadczenia. Następnie rodzic tłumaczy, czym są chmury i jak powstają: Chmury to zbiorniki bardzo małych kropelek wody lub kryształków lodu – tak lekkich, że unoszą się w powietrzu. Powstają, gdy ogrzane, wilgotne powietrze, wznosząc się, ochładza, a para ulegnie skropleniu.

 • Przygotowani na deszcz” – ćwiczenia orientacji w przestrzeni i spostrzegawczości. Dziecko wskazuje lewą i prawą rękę. Unosi lewą rękę i wymienia wszystko, co ona wskazuje, czyli przedmioty znajdujące się po lewej stronie. Podobnie postępuje z prawą ręką. Jeśli myli strony, rodzic może założyć frotkę na rękę dziecka lub zaznaczyć w inny sposób. Następnie dziecko wykonuje określoną liczbę kroków w prawo, a potem w lewo pod dyktando rodzica. Odwracają się w lewą i prawą stronę , zmieniając kierunek.

Zajęcia popołudniowe:

 • Sylabowe krople” – gra dydaktyczna. Rodzic przygotowuje zestaw 10 kart – kropli (dowolnych figur0 z wydrukowanymi otwartymi i zamkniętymi sylabami. Na każdej karcie znajdują się trzy sylaby. Każda kropla jest jedyna w swoim rodzaju, bo łączy się z tylko jedną sylabą z następną kartą. Dziecko siedzi wokólkart, które są rozłożone sylabami do góry. Rodzic wyciąga jedną kartę i odczytuje sylaby.dziecko odnajduje kartę pasująca do karty rodzica, zawierającą jedną wspólną sylabę. Następna karta musi się znów łączyć wspólną sylabą z poprzednią kartą. Grę można powtarzać dowolną liczbę razy. Zestaw kart:

 1. try, cu, om

 2. om, kon, ta

 3. ta, ek, buz

 4. buz, ran, mu

 5. mu, tyl, bo

 6. bo, kar, po

 7. po, gło, sta

 8. sta, nar, wan

 9. wan, mek, ha

 10. ha, fa, jam

 • Chmury na niebie” – ćwiczenia grafomotoryczno – rozmachowe. Rodzic przygotowuje dla dziecka papier dużego formatu lub skleja mniejsze ze sobą. Dziecko maluje niebo. Eksperymentuje z jedną barwą w kilku odcieniach, uzyskany przez dodawanie białego lub czarnego koloru, w czasie malowania chmur. Próbuje malować jednocześnie obiema rękami. Wykonuje obszerne ruchy. Zamalowuje całą powierzchnię kartki.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych

 • Mżawka czy ulewa?” – zabawa orientacyjno – porządkowa.

 • Jaka jutro będzie pogoda?” – ciekawostki na temat przewidywania pogody i praca konstrukcyjna – budowa wiatrowskazu.

 • zabawa w kolory – na dużej kartce rodzic miesza kolory farb, a dziecko probuje odgadnąć jaki będzie kolor ( żółty + niebieski = zielony…..)

 • rwanie kawałków papieru, zdmuchiwanie ich ze stolika, zbieranie kawałków zdmuchanych do pudełka)

Praca zdalna wtorek 13.04.2021

Krąg tematyczny: Ach, ta pogoda!

wtorek, 13.04.2021

Jaka może być pogoda?

Zajęcia poranne:

 • Kwiecień – plecień” – asocjogram, definiowanie przysłowia podczas techniki aktywizującej. Rodzic przytacza dziecku przysłowie Kwiecień –plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata i proponuje, by zastanowić się, jaką pogodę może przeplatać wiosenny miesiąc. Dziecko otrzymuje od rodzica dwie kartki formatu A3 i flamastry w kolorze żółtym i niebieskim. Zadaniem dziecka jest narysowanie symboli letniej pogody np. grad, deszcz, mgła, słońce, burza a na drugiej kartce zimowej, np. śnieg, chmury. Po upływie określonego czasu dziecko oddaje kartki rodzicowi. Następnie rodzic prezentuje asocjogramy i ewentualnie uzupełnia. Rodzic wspólnie z dzieckiem łączą dwie listy, a na górze zapisuje treść przysłowia: Kwiecień – plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata i dokonuje podsumowania.

 • Wiosenny kalendarz pogody” – codzienna obserwacja i uzupełnienie założonego wcześniej indywidualnego kalendarza zjawisk pogodowych.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych

1.„Wiatr” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem staj naprzeciwko siebie. Wyciągają do siebie skrzyżowane ręce i łapią się dłońmi tworząc wiatraczek. Na słowo wietrzyk – zaczynają po woli wirować, tempo ich obrotów może wzrosnąć gdy usłyszą słowo – wichura, na hasło: Zmiana kierunku wiatru – kręcą się w drugą stronę. Zabawę przerywa słowo: bezwietrzna pogoda.

2.„Sięgając chmur” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko z siadu kucznego powoli podnosi się, wstaje, prostując się do pozycji stojącej, wspina się na palce, wyciąga do góry ręce, tak jakby chciało sięgnąć nieba. Na klaśnięcie rodzica przysiada powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie.

3.„Słoneczko” – ćwiczenie z elementem równowagi dziecko formuje na podłodze koła z dowolnego materiału (szalik, skakanka) . wchodzi do środka i staje na jednej nodze. Drugą unosi i wyciągniętymi do przodu palcami stopy rysuje promienie słońca od brzegów na zewnątrz. Jeżeli nie może utrzymać równowagi może unieść ramiona i rozłożyć je na boki. W czasie „rysowania” obraca się delikatnie na nodze wewnątrz koła. Po zatoczeniu koła zmienia nogę.

4.„Ścieżka z kałużami” – ćwiczenie z podskokami. Rodzic wyznacza ścieżkę z „kałużami”. Na odcinku kilku metrów rozkłada klocki, które będą kałużami. Zadaniem dziecka jest przedostanie się ścieżką do wyznaczonego miejsca, ale w taki sposób aby przeskoczyć kałużę (podskoki na obu nogach).

5.„Relaks w pogodny dzień” – wyciszenie. Dziecko stoi w lekkim rozkroku oddycha miarowo. Podnosi ręce do góry wykonując spokojny wdech, po woli opuszcza ręce – wydychając powietrze.

Zajęcia główne:

 • Pogoda w czterech porach roku” – transformacja relaksacyjnej opowieści rodzica.

Rodzic zachęca dziecko do zajęcia wygodnej pozycji. Prosi o zamknięcie oczu i spokojnym, miarowym głosem czyta tekst: Idziesz powoli, rozglądasz się. Wiosna zagościła już na dobre. Motyl frunie między kolorowymi kwiatami, a trawa zazieleniła się na łące. Między drzewami przebłyskują promienie słońca. Delikatnie muskają skórę. Bezchmurne niebo zachwyca swoim kolorem, a delikatny wietrzyk lekko porusza włosami. Oddychasz równo, spokojnie, słuchasz śpiewu ptaków. W oddali słyszysz, jak spływa strumień. delikatnie prześlizguje się między kamieniami. Woda pluszcze. Siadasz pod drzewem. Na niebie pojawił się obłoczek. Patrzysz, jak płynie. Powoli zaczyna padać deszcz… kap, kap, kap. Delikatne krople spadają na trawę, kwiaty. Wystawiasz rękę… deszcz spływa po Twojej dłoni. słyszysz delikatny szum wiatru. Wychodzi słońce. Motyle wracają nad łąkę. Wstajesz i idziesz domu. Czujesz się wypoczęty. Po wysłuchaniu treści dziecko wskazuje opisaną porę roku i charakterystyczne dla niej zjawiska. Rodzic przygotował kilka piktogramów zjawisk pogodowych, dziecko wybiera te, o których słyszało w opowiadaniu: słońce, deszcz, wiatr, chmura. Rodzic zachęca do stworzenia krótkiego opowiadania. Oczywiście rodzic pomaga, splatając wypowiedzi lub stosując pytania pomocnicze. Chwali dziecko za pomysłowość.

 • Kolory pór roku” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Rodzic układa na dywanie cztery klocki oznaczające pory roku: żółty – lato, zielony – wiosnę, niebieski – zimę, pomarańczowy – jesień. Rodzic wyklaskuje rytm. Podczas wyklaskiwania rytmu dziecko porusza się po pokoju. Kiedy rodzic powie hasło: śnieżyca, wichura, delikatny wietrzyk, słońce dziecko ma za zadanie stanąć przy odpowiednim klocu.

 • Wiosenna niepogoda i zimowa pogoda” – wprawki dramowe.

Rodzic zachęca dziecko do pokazania ruchem gestem i mimiką prostych scenek. Dziecko losuje karteczkę z wachlarza z zadaniami, które odczytuje z rodzicem, ustala działania i demonstruje je innym członkom rodziny, np.: Pokaż, jak będziesz się zachowywać, gdy „złapię „ Cię na spacerze wiosenna ulewa.

Pokaż, co będziesz robić w słoneczny , ciepły dzień.

Zademonstruj, w co będziesz się w słoneczny mroźny dzień. Pokaż, jak należy się zachować, kiedy nadchodzi burza.

 • Wiosenne obrazki” – zabawa edukacyjna, doskonalenie logicznego myślenia. Dzeci odnajdują w książkach z bajkami ilustracji przedstawiających wiosnę. Podczas opisu mają za zadanie używać określeń dotyczących orientacji w przestrzeni: nad, na górze, pod, na dole, między, z boku.

 • Kaprysy pogody” – zabawa dydaktyczna. Dziecko losuje przygotowane przez rodzica piktogramy różnych zjawisk pogodowych, np. deszcz, śnieg, słońce, chmury, wiatr, mgła. Rodzic pokazuje i odczytuje zapisane nazwy czterech pór roku, a dziecko dopasowuje do podpisów obrazki zjawisk pogodowych.

 • Klimat na świecie – ciepłe i zimne kraje” – pogadanka przy mapie świata. Rodzic pokazuje dziecku mapę w atlasie lub globus. Opowiada dziecku o pogodzie w różnych częściach globu, pokazując wybrane miejsca i strefy.

 • Kwiecień –plecień” zajęcia muzyczne. Nauka piosenki na pamięć. https://www.youtube.com/watch?v=v_uIhX6WpYM

Zajęcia południowe:

 • Wiosenna orkiestra” – ćwiczenia słownikowe z wykorzystaniem obrazków i efektów akustycznych. Dziecko ogląda przygotowane przez rodzica obrazki różnego rodzaju deszczu: mżawka, ulewny deszcz, zgiętych, szumiących pod siła wiatru drzew, błyskawicy, i opisują je jak największą liczbą synonimów. Dzieci za pomocą gazet, folii, plastikowych butelek starają się stworzyć odpowiednik akustyczny dla zjawisk, które wcześniej nazywały.

 • Chińczyk” – gra matematyczna, ćwiczenie spostrzegawczości, utrwalenie cyfr od 1 do 6. Rodzic proponuje wspólną grę z całą rodziną.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

-„Kwiecień – plecień” – asocjogram, definiowanie przysłowia podczas techniki aktywizującej.

– „Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych

-„Skąd się bierze ciepło ”?Rodzic pokazuje dziecku rzeczy o różnych źródłach energii pokazuje na przykładzie suszarki do włosów

– „Wiosenne obrazki” – zabawa edukacyjna, doskonalenie logicznego myślenia. Dzieci odnajdują w książkach z bajkami ilustracji przedstawiających wiosnę. Podczas opisu mają za zadanie używać określeń dotyczących orientacji w przestrzeni: nad, na górze, pod, na dole, między, z boku.

„Słońce i deszcz” – nazywanie zjawisk atmosferycznych, ćwiczenia grafomotoryczne

– rodzic szkicuje dziecku chmury, a dziecko rysuje chmury po śladzie

– zabawy manipulacyjne z różnymi materiałami ( przedmioty duże i małe, błyszczące i matowe , miękkie i twarde)

Praca zdalna poniedziałek 12.04.2021

Krąg tematyczny: Ach, ta pogoda!

Poniedziałek, 12.04.2021

Obserwujemy pogodę.

Zajęcia poranne:

 • Uwaga, pada deszcz!” –zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Rodzic ustala z dzieckiem miejsce w którym będzie mógł się schronić przed deszczem (np. dywan). Dziecko biega swobodnie po pokoju. Na hasło: deszcz pada, biegnie na wczesnej wyznaczone miejsce, przykuca i naśladuje odgłosy spadających kropel – kap, kap, kap. Jeśli usłyszy hasło: burza, naśladuje odgłosy grzmotów i groźny szum wiatru. Gdy rodzic powie: Już nie pada, dziecko oddycha głęboko wdech – nosem, wydech – ustami z artykulacją aaaa.

 • Pogoda” – gwiazda skojarzeń , trening kreatywności.

Rodzic wypowiada głoskami słowo, które będzie stanowiło punkt wyjścia do budowania skojarzeń. W pierwszej kolejności zadaniem dziecka jest dokonanie syntezy słuchowej i powiedzenie całego wyrazu. Następnie rodzic zapisuje w centralnym punkcie kartki wyjściowe słowo, tym razem przegłosowane przez dziecko „pogoda”, od tego słowa dziecko rysuje linie – promienie gwiazdy na których końcu zostaną zapisane przez rodzica ich skojarzenia. Rodzic notuje wszystkie pomysły dziecka, po wykonaniu zadania rodzic odczytuje skojarzenia.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych:

 1. Wiatr” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko w parze z rodzicem lub rodzeństwem staj naprzeciwko siebie. Wyciągają do siebie skrzyżowane ręce i łapią się dłońmi tworząc wiatraczek. Na słowo wietrzyk – zaczynają po woli wirować, tempo ich obrotów może wzrosnąć gdy usłyszą słowo – wichura, na hasło: Zmiana kierunku wiatru – kręcą się w drugą stronę. Zabawę przerywa słowo: bezwietrzna pogoda.

 2. Sięgając chmur” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dziecko z siadu kucznego powoli podnosi się, wstaje, prostując się do pozycji stojącej, wspina się na palce, wyciąga do góry ręce, tak jakby chciało sięgnąć nieba. Na klaśnięcie rodzica przysiada powracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtórzyć kilkakrotnie.

 3. Słoneczko” – ćwiczenie z elementem równowagi dziecko formuje na podłodze koła z dowolnego materiału (szalik, skakanka) . wchodzi do środka i staje na jednej nodze. Drugą unosi i wyciągniętymi do przodu palcami stopy rysuje promienie słońca od brzegów na zewnątrz. Jeżeli nie może utrzymać równowagi może unieść ramiona i rozłożyć je na boki. W czasie „rysowania” obraca się delikatnie na nodze wewnątrz koła. Po zatoczeniu koła zmienia nogę.

 4. Ścieżka z kałużami” – ćwiczenie z podskokami. Rodzic wyznacza ścieżkę z „kałużami”. Na odcinku kilku metrów rozkłada klocki, które będą kałużami. Zadaniem dziecka jest przedostanie się ścieżką do wyznaczonego miejsca, ale w taki sposób aby przeskoczyć kałużę (podskoki na obu nogach).

 5. Relaks w pogodny dzień” – wyciszenie. Dziecko stoi w lekkim rozkroku oddycha miarowo. Podnosi ręce do góry wykonując spokojny wdech, po woli opuszcza ręce – wydychając powietrze.

Zajęcia główne:

 • Wiosenne opady” – wysłuchanie wiersza „Ulewa” M. Strzałkowskiej i rozmowa na temat treści utworu oraz wiosennych opadów. Rodzic czyta wiersz bez podania jego tytułu.

Ulewa

Ptak się kuli pośród liści,

mokną drzewa, mokną krzewy,

a ja biegnę przez kałużę,

a ja biegnę wśród ulewy…

Drży na deszczu pączek róży,

mokną grusze i jabłonie,

a ja biegnę przez kałuże,

krople deszczu łapię w dłonie…

Kiście bzu zwiesiły głowy,

mokra ziemia pachnie deszczem,

a ja krzyczę prosto w chmury:

– Padaj, deszczu! Padaj jeszcze!

Po wysłuchania wiersza rodzic inicjuje rozmowę, zachęca do odpowiedzi na pytania i wykonania zadań: Jaka pogoda została przedstawiona w wierszu? Opisz które fragmenty wiersza potwierdzają twoje przypuszczenia? Jaki tytuł nadałbyś usłyszanemu tekstowi? Czy chcesz się dowiedzieć , jaki tytuł nadała wierszowi autorka? Co to jest ulewa? Jakie inne zjawiska pogodowe można zaobserwować wiosną?

 • Deszczowe kropelki” – zabawa ruchowa z elementem celowania. Na środku pokoju układamy obręcz – chmurkę do której dziecko musi wcelować klockiem im więcej klocków w obręczy tym większe prawdopodobieństwo, że spadnie deszcz. Po zakończeniu rzutów dziecko podnosi klocki i rzuca je drugą ręką.

 • A za oknem…” – dyktando graficzne, wprowadzające do zapoznania z symbolami pogody. Rodzic przygotowuje planszę z układem współrzędnych do zakolorowania lub zamalowania farbami kwadratów według jego wskazówek. Rodzic proponuje odszyfrowanie zakodowanego symbolu. Jednak zanim to nastąpi, dziecko musi się nauczyć rozkodowywać tabelę. Na początku odczytuje cyfry i litery w układzie poziomym i pionowym, następnie rodzic tłumaczy, w jaki sposób na planszy odszukiwać pola. Rodzic odczytuje współrzędne a dziecko odszukuje i zamalowuje odpowiedni kwadrat np. 3A – kolor granatowy, 2E – kolor niebieski

 

1

2

3

4

5

6

A

   

G

G

   

B

 

G

G

G

G

 

C

G

G

G

G

G

G

D

     

N

   

E

 

N

 

N

 

N

F

 

N

     

N

Na końcu dziecko nazywa symbol pogody przedstawiony na kartce (chmura z deszczem)

 • Wiosenny kalendarz pogody” – założenie tygodniowego kalendarza zjawisk pogodowych. Rodzic prosi o pisanie dzisiejszej pogody i proponuje wykonie kalendarza pogody. Rodzic opisuje elementy składowe które się w nim znajdą: nazwy dni tygodnia, czas, symbole obserwowanych zjawisk, oraz odpowiedni sposób ubioru na każdy dzień. Zwraca uwagę na naukę dobierania właściwego ubrania stosownie do pogody. Rozkłada różne elementy garderoby np. sandały kalosze, czapka, długie spodnie itp. Dziecko wybiera odpowiednią garderobę i uzasadnia swój wybór.

 • Rebus pogodowy” – zabawa fonetyczno – literowa. Rodzic przygotowuje kopertę z kartonikami. Na kartonikach zapisuje litery z których można ułożyć wyrazy (garnek, rower, ananas, dywan). Pierwsze głoski utworzą rozwiązanie rebusu.

 • Ćwiczenia gimnastyczne” –w ramach ćwiczeń gimnastycznych proponujemy sprzątanie pokoju i ocenę wykonania zadania powierzamy rodzicom.

Zajęcia popołudniowe:

 • Co to jest?” – zagadki słowne, dziecko układa zagadki o zjawiskach pogodowych, określając ich charakterystyczne cechy.

 • Deszczowa wiosna” – praca plastyczna- malowanie farbami akwarelowymi. Na mokrej powierzchni kartki dziecko maluje proste wiosenne obrazki, np. drzewa, kwiaty, kolory będą się rozlewać i łączyć tworząc ciekawe wzory.

  Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

 • Omiń kałuże” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami równowagi.

 • Kwietniowa pogoda” – zestaw ćwiczeń porannych

 • Wiosenne opady” – wysłuchanie wiersza „Ulewa” M. Strzałkowskiej i rozmowa na temat treści utworu oraz wiosennych opadów. Rodzic czyta wiersz bez podania jego tytułu.

 • rysowanie tęczy ( rodzic rysuje tęcze, a dziecko koloruje wg. wzoru pierwszy zewnętrzny czerwony, później pomarańczowy itd.)

 • wycinanie tęczy (dziecko wycina paski tęczy, a następnie przykleja je na kartce wg. odpowiedniej kolejności)

 • wyszukiwanie kolorów tęczy spośród różnych rzeczy znajdujących sie w domu

 • puszczanie i łapanie baniek mydlanych

Praca zdalna piątek 08.04.2021

Krąg tematyczny: Witaj, Wiosno!

Piątek, 09.04.2021

Odkrywamy tajemnice przyrody

Zajęcia poranne:

 • A – jak…” – gra dydaktyczna doskonaląca analizę i syntezę słuchową wyrazów. Rodzic wkłada do koszyka kartoniki z napisanymi literami drukowanymi. Dziecko losuje literę, odczytuje ją i podaje słowo rozpoczynające się odpowiednią głoską. Po podaniu wyrazu kartonik wraca do koszyka. Jeśli litera się powtórzy, dziecko ma za zadanie wymyślić inne słowo niż już podane.

 • H – jak helikopter” – ćwiczenia grafomotoryczne. Dziecko rysuje helikopter i hulajnogę. Określa, jaką literą rozpoczynają się nazwy obrazków. Rodzic w książce z bajkami pokazuje dziecku graficzny obraz litery H,h. dziecko w starych gazetach odszukuje i otacza pętlami wszystkie litery „H,h”.

Zajęcia główne:

 • Ptasi tropiciele” – zabawy badawcze i dydaktyczne.

 • Zadaniem dziecka jest odszukanie ukrytego w pokoju gniazda, a w nim jajka. Po odnalezieniu dziecko siada wspólnie z rodzicem na dywanie. Ogląda jajko, potrząsa nim, rozbija na talerzyk. Poznaje jego budowę: białko, żółtko, skorupka. Rodzic pokazuje dziecku jajka na ilustracji w książkach przyrodniczych od różnych ptaków: kury, przepiórki, gęsi. Dziecko zwraca uwagę na różnicę: wielkość, kolor, oraz podobieństwa: wszystkie jajka są tak samo zbudowane.

zabawa badawcza: dziecko umieszcza jajko w szklance z wodą, obserwuje pęcherzyki powietrza na skorupce jajka i dochodzą do wniosku, że przez skorupkę do zarodka dostaje się powietrze.

burza mózgów – swobodna wypowiedź dziecka, szukanie odpowiedzi na pytania:

Czy ze wszystkich jajek wykluje się pisklę?(z tych, w których jest zarodek)

Jakie warunki musi mieć jajko, żeby wykluło się pisklę?(ciepło)

Czym żywi się zarodek w jajku? (w jajku są zapasy pokarmu – żółtko)

Do czego służy białko? (chroni zarodek przed wstrząsami)

Co się dzieje z ptakami, gdy wyklują się z jajek? – swobodne wypowiedź dziecka. przykładowe odpowiedzi: rosną, uczą się latać, dorastają, zakładają swoje rodziny i gniazda, wysiadują pisklęta, opiekują się potomstwem.

 • Do gniazd” – zabawa ruchowa ćwicząca refleks. Dziecko siedzi na poduszce. Na sygnał wybiega z „gniazda” w różnych kierunkach i naśladuje lot ptaków. Na hasło rodzica: Do gniazda! – „leci” na swoje miejsce, okrąża je i siada.

 • Kolorowe szlaczki” – zabawy graficzne. Dziecko rysuje samodzielnie szlaczki, wykorzystując kolorowe kredki.

Zajęcia popołudniowe:

 • Maszeruje wiosna” – utrwalenie słów i melodii, wspólne śpiewanie z rodzicami.

https://www.youtube.com/watch?v=eVX4Nk7D1Xc

 • Plaster miodu” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko to pszczółka, dobiera się w parę z rodzeństwem, stoją naprzeciwko siebie, między siebie wkładają balon symbolizujący plaster miodu. Następnie podają sobie ręce , a balon przytrzymują sobą. „Pszczółki” zanoszą „miód” do „ula” (miejsce wyznaczone przez rodzica). Nie mogą pomagać sobie rękami i muszą uważać, żeby gonie upuścić. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

Dostosowanie do porzeb edukacyjnych:

-„A – jak…” – gra dydaktyczna doskonaląca analizę i syntezę słuchową wyrazów.

-„Ptasi tropiciele” – zabawy badawcze i dydaktyczne.

-„Pachnące kwiaty” – praca plastyczna, dzieci zainspirowane ilustracjami przygotowanymi przez rodzica malują suchymi pastelami wielobarwne kwiaty.

Zabawa w pisanie po śladzie, rysowanie szlaczków

-cięcie po linii wycinanie konkretnych kształtów.

Zawiązywanie sznureczków( do tego mogą posłużyć sznurowadła) zapinanie guzików i suwaków. Samodzielność przede wszystkim, to doskonały czas na próby samodzielnego ubierania.

 

Praca zdalna czwartek 08.04.2021

Krąg tematyczny: Witaj, Wiosno.

Czwartek,08.04.2021

Wiosna w świecie zwierząt

Zajęcia poranne:

 • Plaster miodu” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko to pszczółka, dobiera się w parę z rodzeństwem, stoją naprzeciwko siebie, między siebie wkładają balon symbolizujący plaster miodu. Następnie podają sobie ręce , a balon przytrzymują sobą. „Pszczółki” zanoszą „miód” do „ula” (miejsce wyznaczone przez rodzica). Nie mogą pomagać sobie rękami i muszą uważać, żeby gonie upuścić. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

 • Wiosna kojarzy mi się z …” –zabawa słowna połączona z pogadanką o obecnej porze roku. Dziecko na zmianę z rodzicem kończą zdanie: Wiosna kojarzy mi się z… Nie powtarzają wypowiedzi poprzednika.

 • Wiosenna gimnastyka” – zestaw ćwiczeń porannych:

1. Powitanie ciała – dziecko tańczy w rytm muzyki. Do ruchu włącza się całe ciało. Kolejno tańczą: ręce, głowa, ramiona, tułów. Gdy muzyka ucichnie, np. czoło „wita się” z kolanem, nos „wita się” z nadgarstkiem.

2. Kwiaty rosną – dziecko naśladuje kwiat: przysiad podparty – „kwiaty zwiędły”, powolny wyprost do wspięcia na palce – „kwiaty rosną po deszczu”.

3. Ptaki w gniazdach – dziecko siedzi na wyciętym z kolorowego papieru krążku. Na umówiony sygnał z rodzicem biega po pokoju w różnych kierunkach, naśladując lot ptaków. Na hasło: Ptaki do gniazd! – dziecko wraca, okrążając „gniazdo” i siada.

4. Ćwiczenia uspokajające – marsz zwykły i we wspięciu, marsz na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

Zajęcia główne:

 • Dlaczego ptaki budują gniazda?” – burza mózgów. Dziecko wypowiada się na dany temat, ogląda wspólnie z rodzicami w atlasach przyrodniczych różne gniazda. Rodzic zwraca uwagę na to gdzie ptaki budują gniazda np., w trawie, wysoko na drzewach.

 • Wiosenne powroty ptaków” – zabawa dydaktyczna. Rodzic proponuje dziecku aby wspólnie ułożyć krzyżówkę której rozwiązaniem będzie hasło: PTAKI. Dzieci układają pytania rodzic je zapisuje i rysuje krzyżówkę. Po ułożeniu wspólnie krzyżówki rodzic pokazuje dziecku globus i zaznacza na nim Polskę i Afrykę. Wskazuje, skąd przylatują na wiosnę: żurawie, jerzyki, bociany, dzikie gęsi. Dziecko wspólnie z rodzicem w książkach znajdujących się w domu starają się odnaleźć ptaki które wracają wiosną do Polski. Dziecko dzieli nazwy na sylaby i przelicza je. Rodzic opowiada dziecku o ptakach i ich gniazdach np.:

Żuraw jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny. Ptak ten wraca do Polski na przełomie lutego i marca. Również w maju może się zdarzyć, że usłyszymy nad głowami donośny gardłowy głos, zwany klangorem, i zobaczymy przelatujące klucze żurawi. Żuraw to najokazalszy i największy z naszych ptaków. Zaraz za żurawiami do Polski zaczynają się zlatywać bociany białe (od drugiej połowy marca)

Bociany, które spędzają zimę w Afryce, w podróż powrotną wyruszają w połowie lutego. Ich powrót trwa około sześciu tygodni. Z reguły boćki wracają do tego samego gniazda – po przylocie zaczynają je remontować i poprawiać. Najczęściej gniazda zakładają na słupach energetycznych, wysokich drzewach, domach. Do wyściełania gniazda używają gałęzi, słomy, suchych traw.

Skowronki budują gniazda na ziemi. Do ich budowy wykorzystują rośliny, np. trawy, a także końskie włosie.

Dzikie gęsi też budują gniazda na ziemi. Wykorzystują trawy, mech, puch. Jaja wysiadują samice. Rolą samców jest ich ochrona.

Kukułki to ptaki, które nie budują gniazd, ponieważ nie wychowują swoich piskląt. Znane są z podrzucania ich innym ptakom. Żywią się owadami.

Dziecko otrzymuje od rodzica pocięty obrazek przedstawiający np. bociana, jaskółkę, kukułkę. Dziecko układa puzzle i opisuje wygląd ptaka.

 • Ćwiczenia gimnastyczne” – zestaw LII

1.„Czerwone – stój, zielone – jedź” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Rodzic trzyma w dłoni dwa krążki wycięte z kolorowego papieru. Uniesiony przez rodzica krążek w kolorze zielonym oznacza: Jedź, wówczas dziecko trzyma przed sobą poduszeczkę jak kierownicę i biega po salonie, naśladując jadące samochody. Uważnie śledzi zmieniające się światło. Uniesiony krążek czerwony informuje kierowców, że muszą się zatrzymać. Ćwiczenie powtarzamy cztery razy.

2. „Toczenie obręczy” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Na hasło START dziecko rozpoczyna ćwiczenie polegające na toczeniu hula hop po brzegu dywanu.

3. „Z jednej strony na drugą” – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Rodzic rozkłada przed dzieckiem skakankę. Dziecko trzyma ręce na biodrach i przeskakuje obunóż z jednej strony na drugą, na końcu skakanki ustawione jest krzesło, które dziecko ma za zadanie okrążyć i wrócić na swoje miejsce.

4. „Slalom”- ćwiczenie mięśni grzbietu. Rodzic rozstawia krzesła w salonie. Na hasło: START dziecko w leżeniu przodem przeczołgują się między krzesłami, okrąża ostatnie krzesło i wraca na swoje miejsce.

5. „Nie zgub woreczka” – ćwiczenia uspokajające. Na sygnał startowy od rodzica dziecko z poduszeczką na głowie przechodzi po krawędziach dywanu i odkłada poduszkę na miejsce. Rodzic z dzieckiem podają sobie ręce i dziękują za wspólną zabawę.

Zajęcia popołudniowe:

 • Pszczółki” – zabawa relaksacyjna. Rodzic cichym, spokojnym głosem zaprasza dziecko do zabawy. W tle może być słychać muzykę relaksacyjną. Rodzic opowiada: Pszczółki są zmęczone pracą, więc postanowiły odpocząć. Leżą wygodnie na wybranym przez siebie kwiatku. Jest piękny ciepły dzień. Pszczółki wygrzewają się na słońcu, słuchają śpiewu ptaków. Każda pszczółka, leżąc, myśli: moja lewa noga jest coraz cięższa, nie mogę jej podnieść, moja prawa noga też chce odpocząć, moja lewa ręka też bardzo się zmęczyła, niosąc ciężki koszyk, a i prawa jest równie zmęczona – przecież też niosła koszyk pełen nektaru. Ułożę je sobie wygodnie, aby odpoczęły. Moja głowa też chce odpocząć. Słońce ogrzewa moją głowę, szyję, moje nogi, ręce i skrzydełka. Jest mi coraz cieplej. Słyszę piękną muzykę. Jestem spokojna, bezpieczna. Zasypiam.

 • Kolorowe kółka” – zabawa edukacyjna. Dziecko otrzymuje od rodzica kolorowe guziki. Dziecko grupuje je według kolorów, przelicza, porównuje liczebność zbiorów. Układa kwiaty według własnego pomysłu. Następnie dziecko może układać dowolne figury z wykorzystaniem wybranych przez siebie guzików.

 • Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

– „Plaster miodu” – zabawa orientacyjno – porządkowa

– „Wiosna kojarzy mi się z …” –zabawa słowna połączona z pogadanką o obecnej porze roku.

-„Wiosenna gimnastyka” – zestaw ćwiczeń porannych

-„Dlaczego ptaki budują gniazda?” – pogadanka

– segregacja na swoim miejscu zabaw: segregacja klocków, układanie samochodów, porządkowanie wózka dla lalek, układanie książek na półkach, gier i układanek.

Wycinanie elementów wiosennych z gazet w różnym kolorze i przyklejenie ich na duży karton

– lepienie z plasteliny wiosennych elementów

Religia
5-latki
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
 
W tym tygodniu żyjemy radością zmartwychwstania Pańskiego.
Pan Jezus po ukrzyżowaniu  został złożony do grobu. Leżał tam tylko 3 dni. Kiedy kobiety wczesnym rankiem wybrały się do grobu zobaczyły odsunięty kamień i pusty grób. Od anioła dowiedziały się, że Jezus żyje. Jeszcze tego samego dnia Jezus zaczął ukazywać się swoim uczniom. Zapanowała wielka radość.
 
Zachęcam do rozmowy z dziećmi o istocie tych najważniejszych świąt dla chrześcijan.
Dla dzieci karty pracy str.84.
 
dla chętnych gra
pozdrawiam
Praca zdalna 7.04.2021

Krąg tematyczny: Witaj, Wiosno!

Środa, 07.04.2021

Temat: Wiosna w świecie roślin

Zajęcia poranne:

 • Jak się nazywam?” – zabawa dydaktyczna, powiązanie obrazu graficznego z opisem słownym. Na dywanie rozłożone są książki, które przedstawiają zwierzęta wiosenne. Rodzic wybiera sobie zwierzę które najbardziej podoba mu się ilustracja, zadaniem dziecka jest odgadnąć jakie zwierzę najbardziej podoba się rodzicowi. Dziecko zadaje pytania typu: Czy jesteś dużym zwierzęciem? Czy jesteś ptakiem? Czy masz cztery nogi? Czy potrafisz fruwać? Rodzic odpowiada tylko Tak lub nie. Po serii np. pięciu pytań stara się podać nazwę zwierzęcia.

 • Plaster miodu” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko to pszczółka, dobiera się w parę z rodzeństwem, stoją naprzeciwko siebie, między siebie wkładają balon symbolizujący plaster miodu. Następnie podają sobie ręce , a balon przytrzymują sobą. „Pszczółki” zanoszą „miód” do „ula” (miejsce wyznaczone przez rodzica). Nie mogą pomagać sobie rękami i muszą uważać, żeby gonie upuścić. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

 • Pierwsza sylaba i…” -gra dydaktyczna, utrwalenie poznanych liter. Rodzic pisze na kartkach sylaby, pierwszą sylabę wyrazu wkłada do koszyka drugą rozkłada na dywanie. Dziecko losuje z koszyka sylabę i próbuje odczytać. Wspólnie z rodzicem szukają na dywanie drugiej sylaby z którą mogą stworzyć wyraz. Przykładowe wyrazy: bo-cian, tra- wa, wio-sna, wil-ga,kro-kus, ku-kułka, tu-lipan, bied-ronka,

 • Wiosenna gimnastyka” – zestaw ćwiczeń porannych (taki sam jak 06.04.2021)

Zajęcia główne:

 • Z nasiona czy z cebulki” – wycieczka do sklepu ogrodniczego. Rodzic z dzieckiem wspólnie idą do sklepu ogrodniczego, gdzie dziecko ma możliwość zobaczenia i porównania różnych cebulek kwiatów, oraz zobaczenia nasion.

 • Idzie wiosna” – praca plastyczna, malowanie farbą plakatową np. na foli bąbelkowej. Dziecko otrzymuje kawałek foli bąbelkowej od rodzica wielkości kartki A4. Za pomocą farby plakatowej malują wiosenne obrazki, uwzględniając zaobserwowane zwierzęta, rośliny, zjawiska.

Zajęcia popołudniowe:

 • Jak rośliny rozwijają się wiosną?” – obserwacje przyrodnicze. Dzieci wspólnie z rodzicem zakładają w domu hodowlę roślin np. rzeżuchy fasoli, cebuli. Omawiją co potrzebuje roślina do rozwoju. Dziecko może podlewać kwiaty w domu, wymieniać wodę w wazonie z kwiatami.

 • Wiosenne rabatki” – zabawa matematyczna. Dziecko otrzymuje od rodzica kolorowe guziki i dwa paski szarego papieru. Guziki będą symbolizowały kwiaty, szary papier – grządki. Rodzic tworzy zadania z treścią, a dziecko układa liczmany zgodnie z poleceniem rodzica.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

„Jak się nazywam?” – zabawa dydaktyczna,

– „Plaster miodu” – zabawa orientacyjno – porządkowa

-„Z nasiona czy z cebulki” – wycieczka do sklepu ogrodniczego

– „Papierowe kule” gniecenie gazet w kulki, rozwijanie i ponowne gniecenie.

– „Celowanie do kosza” – zabawa ruchowa z elementami rzutu i celowania dziecko wykorzystuje kule zrobione z gazet

– Dziecko gniecie gazety w kulki i przelicza je

– segreguje małe kule i duże kule

– „Idzie wiosna” – praca plastyczna wiosenne kolory ,malowanie farbami kul.

Praca zdalna 6.04.2021

Krąg tematyczny: Witaj, Wiosno!

Wtorek, 06.04.2021

Witamy wiosnę

Zajęcia poranne:

 • Z notatnika przyrodnika” – dzieci opowiadają o przeprawadzonych przez siebie obserwacjach podczas spacerow z rodzicami. Odpowiadają na pytania stawiane przez rodzica.

 • Wiosenny wiatr” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko dmucha na serwetki w taki sposób aby wprowadzić je w ruch. Regulują siłę oddechu w zależności od poleceń wydawanych przez rodzica: lekki wietrzyk, silny wiatr, wichura.

 • Wiosenna gimnastyka” – zestaw ćwiczeń porannych:

  1. Powitanie ciała – dziecko tańczy w rytm muzyki. Do ruchu włącza się całe ciało. Kolejno tańczą: ręce, głowa, ramiona, tułów. Gdy muzyka ucichnie, np. czoło „wita się” z kolanem, nos „wita się” z nadgarstkiem.

  2. Kwiaty rosną – dziecko naśladuje kwiat: przysiad podparty – „kwiaty zwiędły”, powolny wyprost do wspięcia na palce – „kwiaty rosną po deszczu”.

  3. Ptaki w gniazdach – dziecko siedzi na wyciętym z kolorego papieru krążku. Na umówiony sygnał z rodzicem biega popokoju w różnych kierunkach, naśladując lot ptaków. Na hasło: Ptaki do gniazd! – dziecko wraca, okrążając „gniazdo” i siada.

  4. Ćwiczenia uspokajające – marsz zwykły i we wspięciu, marsz na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stóp.

Zajęcia główne:

 • Wiosna w parku i ogrodzia” – zabawa edukacyjna, omówienie ilustracji. Dziecko wyszukuje w książkach w domu ilustracje przedstawiające wiosnę w parku i ogrodzie. Opowiada o czynnościach, jakie mogą wykonywać ludzie w obu tych środowiskach i potrzebnych do tego celu narzędziach lub urządzeniach oraz o tym, jak przyroda budzi się do życia. Rozpoznają i nazywają zwierzęta oraz rośliny.

 • Kwiaty” – ćwiczenie sprawności manualnej. Dzieci rysują w rzsypanej na tacy bułce tartej kwiaty.

 • Wiosenna łąka” – praca plastyczna. Dzieci rysują kredkami kontury kwiatów, starając się nie przerywać ruchu ręki. Następnie malują farbą w kolorze linii. Mogą wyciąć i przykleić różne owady lub wyleić z plasteliny.

 • Maszeruje wiosna” – nauka słów i melodi piosenki, wspólne śpiewanie z rodzicami.

  https://www.youtube.com/watch?v=eVX4Nk7D1Xc

Zajęcia popołudniowe:

 • Wiosna” – zabawa ruchowa ćwiczaca refeks. Dziecko tańczy , gdy muzyka cichnie, przynosi jak najszybciek klocek wyranym kolorze przez rodzica.

 • Zagadki z wiosennej szufladki” – zagadki słowne i pantomimiczne.

  Rodzic zaprasza dziecko do zgaduj – zgaduli na temat wiosny, a dziecko podaje właściwe rozwiązanie.

  Zagadki słowne:

  W kropki ma spódnicę,

  chętnie zjadamszyce. (biedronka)

Kiedy wiosna z wonnych kwiatów

płaszcz na drzewa kładzie,

one znoszą kwietny pyłek

do swych domków w sadzie. (pszczoły)

Złośliwa panienka,

w pasie bardzo cienka.

Leci, brzęczy z daleka,

każdy od niej ucieka. (osa)

Nosi błoto, glinę.

Mozolnie pracuje,

bo maleńkie gnizdko

pod dachem buduje. (jaskółka)

Wiosną radzi kuma kumie,

ledwo zbudzą się ze snu.

– Nad jezior, rzekę, strumień

śpieszmy kumy, ile tchu. (żaba)

Tu cytrynek, tam paź królowej,

wszędzie piękne, kolorowe.

Lekko unoszą się nad łąką,

gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

Śmiało rusza w drogę,

choć ma jedną nogę.

Czy to wiosna, czy lato

wszystko, co ma, z sobą niesie (ślimak)

Gdy spadnie troche dżdżu

na ziemię,

jej bardzo jest przyjemnie,

wychodzi z ziemi, bo chce też,

zobaczyć, jak wygląda deszcz (dżdżownica)

Zagadki pantomimiczne: dziecko losuje z koszyka kartki z obrazkami związanymi z wiosną narysowanymi przez rodziców i naśladują ruchem zwierzęta. Pozostali członkowie rodziny odgadują, jakie to zwierzę.

Prawda czy fałsz:rodzic daje dziecku kartki z napisem: „TAK” „NIE”. Czyta zdania o tematyce przyrodniczej. Zadaniem dziecka jest ocenić, czy informacja jest prawdziwa czy fałszywa. Robią to podnosząc kartkę z odpowiednim napisem. Przykładowe zdania:

Dobrze, że jest wiosna, będzie można pojeździć na nartach.

Kiedy nadchodzi wiosna, bociany odlatują do Afryki.

Jednym ze zwiastunów wiosny jest skowronek.

Na wiosennej łące wyrosły stokrotki

Tulipany i narcyzy wyrastają z cebulki.

 

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

 • Z notatnika przyrodnika” – dzieci opowiadają o przeprowadzonych przez siebie obserwacjach podczas spacerów z rodzicami. Odpowiadają na pytania stawiane przez rodzica.

 • Wiosenny wiatr” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko dmucha na serwetki w taki sposób aby wprowadzić je w ruch. Regulują siłę oddechu w zależności od poleceń wydawanych przez rodzica: lekki wietrzyk, silny wiatr, wichura.

 • Kwiaty” – ćwiczenie sprawności manualnej. Dzieci rysują na kartce papieru kwiaty.

 • Wiosenna łąka” – praca plastyczna. Dzieci rysują kredkami kontury kwiatów, starając się nie przerywać ruchu ręki. Następnie malują farbą kwiaty lub wyklejają kwiata z plasteliny.

Praca zdalna 2.04.2021

Krąg tematyczny: Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki.

Piątek, 02.04.2021

Turniej zajączków

Zajęcia poranne:

 • Zajączki” – zabawa ruchowa z wyliczanką. Rodzic prosi dziecko aby usiadło naprzeciwko niego na dywanie. Następnie wspólnie recytują wyliczankę, dzieląc wyrazy na sylaby:

  Siedzi zajączek na moście, drugi się schował w kapuście.

  Uciekaj z pola, szaraku, a ja się schowam na dachu!

  Osoba na która wypadnie ostatnia sylaba ma za zadanie przynieść jak w najkrótszym czasie marchewkę (pomarańczowy klocek) z wyznaczonego miejsca. Kto zbierze najwięcej marchewek wygrywa.

 • Pisanki” – wspólne śpiewanie piosenki

Zajęcia główne:

 • Turniej zajączków” – zabawa tropiąca, wyszukiwanie ukrytych jajek niespodzianek, rodzic używa określeń ciepło – zimno.

 • Co się zmieniło”doskonalenie percepcji, wyszukiwanie różnic. Rodzic układa na dywanie różne przedmioty. Zadaniem dziecka jest próba dostrzeżenia zmian w układzie przedmiotów, której dokonuje rodzic gdy dziecko ma zamknięte oczy.

 • Domowy ogród” – obserwacja przyrody w domowym ogrodzie, w parku, podczas spaceru. Rodzic zachęca dziecko aby podczas zabawy na świeżym powietrzu odnalazło jak najwięcej oznak nadejścia wiosny. Dzieci w czasie spaceru z rodzicami obserwują rośliny i drzewa. Do szczegółowych obserwacji można użyć szkieęł powiększających – poszukując małych owadów. Po powrocie do domu dzieci dokonują podsumowania obserwacji i odpowiadają na pytania zadawane przez rodzica: Jakie zmiany zaszły w przyrodzie?

Zajęcia popołudniowe:

 • W roli głównej jajko” – zabawa badawcza, poznanie budowy oraz różnych postaci jaj kurzych. Dzieci badają kurze jaja, obierają ze skorupek i kroją jajka ugotowane na twardo i miękko, wybijają ze skorupek jaja surowe. Dzieci dotykają, rozgniatają, wąchają. Dzielą się wnioskami i obserwacjami

 • Bieg z jajkiem” – zabawa ruchowa, kształtowanie prawidłowej postawy. Rodzic wyznacza linię mety i startu. Dziecko w ręku trzyma łyżkę na której leży jajko. Zadaniem dziecka jest jak najszybciej dobiec do linii mety.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

– zabawy plasteliną ( ugniatanie, wałkowanie, spłaszczanie , lepienie jaj Wielkanocnych)

– naklejanie na szary papier wcześniej wyciętych jaj z papieru

– „Baranki i owieczki” – ćwiczenia atykulacyjne, naśladowanie głosów

– kończenie zaczętego rysunku ( dorysuj brakujące elementy….np. części owoców z prawej strony, część z lewej strony, – pokoloruj obrazki,

– rysowanie po śladzie np. „Zajączek Wielkanocny”, próby wycięcia „zajączka”- zajęcia dostosowujemy do możliwości dzieci

– nawlekanie kolorowych korali na sznurek ( utrwalenie kolorów)

Religia
5-latki
Pan Jezus został ukrzyżowany w Wielki Piątek. Potem został złożony do grobu. Wielka Sobota jest dniem, w którym modlimy się przy Jego grobie. Grób Pański w kościele przypomina nam o tym wydarzeniu. Odwiedzimy Go, modląc się przy Jego grobie w kościele. 
Tego też dnia świecimy pokarmy i wodę. 
Zachęcam do rozmów na temat tej pięknej tradycji. 
Kapłan blogoslawi pokarmy w koszyczkach wielkanocnych, w których znajdują się jajka, chleb, baranek, wędliny, ciasto i przyprawy. 
Zachęcam dzieci do udziału w przygotowaniach do Świąt, a także do udziału w obrzedach Wielkiego Tygodnia. 
W kartach pracy proszę zrobić zadania że str  82-83 . 
Pozdrawiam Dorota Się. 
Zajęcia czwartek 1.04.2021

Krąg tematyczny: Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki.

Czwartek, 01.04.2021

Wieziemy tu kogucika

Zajęcia poranne:

 • Wieziemy tu kogucika” – zabawy ludowe związane z tradycją wielkanocną, przedstawienie ludowych obrzędów świątecznych.

  1. „Święconka” – rodzic przedstawia dziecku różne produkty spożywcze i przedmioty, np. wafle, zboże, ziemniaki, jajka, baranka z cukru. Zadaniem dziecka jest dokonanie wyboru i ustalenie, jakie produkty powinny znaleźć się w koszyku ze święconką zgodnie z tradycją. W celu utrudnienia wśród przedstawionych produktów i przedmiotów powinny znaleźć się również te, które są tradycyjnie związane ze świętami Bożego Narodzenia.

 • Kogucik” – rodzic zachęca dziecko, by swobodnie poruszało się po pokoju, naśladując koguciki. Tłumaczy dziecku, że dźwięk użytych przez niego przedmiotów kuchennych będzie oznaczał różne zachowania kogucików .Przykłady:

  – uderzanie drewnianymi łyżkami – „koguciki” zatrzymują się i wołają kukuryku!

  wystukiwanie rytmu na widelcach – „koguciki” zatrzymują się i siadają w siadzie skrzyżnym

  – uderzanie pokrywkami – „koguciki” stają na jednej nodze.

Zajęcia główne

 • Zamieszanie na podwórku” – zabawa dramowa. Rodzeństwo wciela się w rolę „lisa” polującego na dziecko „kurę”. Dziecko „kura” będą reagować ruchem na polecenia rodzica (naśladować sposób poruszania się i zachowania tych ptaków). „Lis” stoi w kącie pokoju i przygląda się „kurom”. Rodzic zachęca by „kura” kolejno:

  – spacerowały po podwórku

  – znosiły jajko

  – przeglądały się w kałuży

  – piły wodę

  – wygrzewały się na słońcu.

  Dziecko wykonuje kolejne polecenia rodzica. Na hasło: Uwaga! Lis! – kura ucieka do kurnika wyznaczone miejsce w domu. Kura która zostanie schwytana, zamienia się rolami z rodzeństwem.

 • Kogucik” – ćwiczenia graficzne, usprawnianie małej motoryki. Dziecko spaceruje po pokoju, naśladując ptasie ruchy: unoszą wysoko kolana, machają ramionami jak skrzydłami. Na hasło:Kogucik! Stają w miejscu i umiarkowanym głosem krzyczą: Kukuryku. Po kilkukrotnym obejściu pokoju dziecko siada do stolika i ogląda w książkach koguty, nazywa kolory na poszczególnych częściach ciała ptaka, a następnie samodzielnie rysują koguta na dużym kartonie. Rodzic zwraca uwagę na staranność i dokładność pracy.

 • Święta w rodzinnym kręgu” – ćwiczenia gimnastyczne

  Część I

  1. Rodzic zachęca dziecko, by usiadło na krążku (krążek wycięty z kolorowego papieru). Na dany sygnał dziecko biega w różnych kierunkach naśladując lot ptaków. Na hasło: Na miejsca! – dzieci wracają, okrążają krążek i siadają.

  Część II

  2. „Powitanie” – dziecko zajmuje miejsce przed krążkiem w siadzie klęcznym. Na znak rodzica skłaniają się w przód i czołem dotykają krążka (ręce luźno opuszczone wzdłuż tułowia), następnie prostują się do siadu klęcznego. Ważne, by podczas tego ćwiczenia dzieci nie podniosły pięt.

  3. „Taniec” – dziecko stoi na jednej nodze, krążek położony na kolanie nogi wzniesionej do przodu i zgiętej. Rodzic podaje prosty rytm na łyżkach drewnianych, a dziecko wystukuje go palcami wolnej ręki. Druga ręka podtrzymuje krążek. Dzieci powtarzają ćwiczenie kilka razy, stojąc raz na lewej, raz na prawej nodze.

  4. „Czy dobrze wyglądam?” – dzieci leżą przodem, trzymają ręce na krążku złożone w poduszkę (dłoń na dłoni). Następnie unoszą krążek (także łokcie), przeglądają się w nim jak w lusterku, uśmiechają się i robią różne miny, po czym wracją do pozycji wyjściowej i odpoczywają.

  6. „Czysta wycieraczka” – dzieci wykonują przysiad podparty, trzymając krążek pod stopami. Rodzic zachęca by dzieci stopami odsuwały i przysuwały do siebie krążek.

  7. „Lśniąca podłoga” – dziecko siedzi w siadzie skulnym podpartym, odsuwając i przysuwając do siebie krążek.

  Część III

  8. „Goście tuż, tuż” – dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Przed dzieckiem leży krążek. Zadanie polega na wykonaniu skrętu i dotknięciu kolejno prawym i lewym uchem krążka.

  9. „Wspólny obiad” – dziecko siedzi w siadzie skulnym podpartym i próbują stopami chwycić krążek i przewrócić go na drugą stronę, tak jak naleśnik na patelni.

  10. „Do zobaczenia” – dziecko maszeruje w rytm wyklaskiwany przez rodzica po obwodzie dywanu.

  Zajęcia popołudniowe:

 • Wesołych świąt wielkanocnych” – wykonanie kartki świątecznej. Rodzic wspólnie z dzieckiem wykonuje kartkę Wielkanocną. Rodzic zwraca uwagę na pomysłowość dziecka oraz na estetykę pracy.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

– 1. „Święconka” – rodzic przedstawia dziecku różne produkty spożywcze i przedmioty, np. wafle, zboże, ziemniaki, jajka, baranka z cukru. Zadaniem dziecka jest dokonanie wyboru i ustalenie, jakie produkty powinny znaleźć się w koszyku ze święconką zgodnie z tradycją. W celu utrudnienia wśród przedstawionych produktów i przedmiotów powinny znaleźć się również te, które są tradycyjnie związane ze świętami Bożego Narodzenia.

– zabawa „ Rzuty do celu” ugniecenie z papieru kul następnie rzucanie nimi do kosza

– dobieranie obrazków do konturów ( małe jajko, średnie i duże rodzic wycina z gazety, papieru jajeczka różnej wielkości następnie rysuje na kartce wielkości jajek zadaniem dziecka jest dopasowanie jaj)

– układanie obrazka z części wg wzoru np. przyjrzyj się uważnie obrazkowi lub pocztówce, z pociętych kawałków spróbuj ułożyć taki sam obrazek ( rodzic wycina z gazety obrazek lub rozcina wcześniej namalowane jajko )

– usprawnianie percepcji wzrokowej ( kolorowanie konturowych obrazków)

Zajęcia środa 31.03.2021

Krąg tematyczny: Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki

Środa, 31.03.2021

Z wizytą u kurki Czubatki

Zajęcia poranne:

 • Rymy” – zabawa słownikowa, dopowiadanie rymujących się wyrazów. Rodzic zachęca dziecko, by zastanowiło się i wymieniło wyrazy, które najbardziej kojarzą się ze zbliżającymi się świętami. Dzieci wymieniają nazwy przedmiotów i obyczajów świątecznych. Potem szukają wspólnie z rodzicem rymów np. pisanki – wianki, zajączek – pączek. Po zakończonej zabawie rodzic proponuje, by dzieci na podstawie najzabawniejszych rymów spróbowały ułożyć krótkie wesołe zdania, np. Do koszyka włożę pisanki, a na głowę dwa wianki.

 • Koguciki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi. Dzieci biegają swobodnie po pokoju, naśladując koguciki. W trakcie biegania wołają: kukuryku!, a na hasło rodzica: Koguciki szukają ziarenek – ściągają usta w dziobek i naśladują ruchem głowy wydziobywanie z ziemi ziarenek. Na hasło: Koguciki znajdują dżdżownicę – układają usta w kółeczko i wciągają powietrze. Słysząc hasło: Koguciki piją wodę – odchylają głowę do tyłu i kląskają.

Zajęcia główne

 • Raz na ludowo” – poznanie charakterystycznych motywów polskiej sztuki ludowej. Rodzic prezentuje z różnych książek znajdujących się w domu przedmioty rękodzieła ludowego lub nowoczesnego z motywami ludowymi (stroje ludowe, ceramika, hafty). Zwraca uwagę na wzory, kolory, kształty. Wyjaśnia pochodzenie poszczególnych eksponatów, pokazując na mapie Polski np. Kaszuby, Kurpie, Łowicz. Zachęca do porównywania ludowych motywów, zwraca uwagę na podobieństwa, różnice. Dzieci mogą wyciąć z kolorowego papieru serwetkę.

 • Jajka nie tylko malowane” – oglądanie na różnych zdjęciach jaj ozdobionych z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, uwrażliwianie na wartości estetyczne. Rodzic prezentuje na zdjęciach pisanki, kraszanki, malowanki, skrobanki, naklejanki. W miarę możliwości powinny się wśród nich znaleźć jaja strusie, przepiórcze. Dzieci opisują wygląd i próbują ustalić, w jaki sposób zostały ozdobione. Rodzic zwraca uwagę kolorystykę i precyzję wykonania. Zadaje pytania: Czym różnią się od siebie jajka? Jakie materiały zostały użyte do ich wykonania? Które z nich wymagają większego nakładu pracy? Rodzic dokonuje podsumowania tego co powiedziało dziecko oglądając ilustracje.

 • Kolorowe wydmuszki” – zdobienie wydmuszek dowolną techniką. Rodzic wskazuje dziecku materiały, które mogą służyć do dekorowania wydmuszek. Mogą to być: kolorowe papiery, krepina, sypkie produkty spożywcze. Rodzic przypomina dziecku, że wydmuszki jaj są bardzo kruche i należy zachować ostrożność, by nie popękały – nie należy nimi rzucać ani mocno ściskać. Dziecko wybiera materiał do dekorowania wydmuszek i starannie wykonuje polecenia rodzica.

Zajęcia popołudniowe:

 • Wydmuszki” – zabawa dydaktyczna z liczeniem. Rodzic pokazuje dziecku 10 ugotowanych jajek ufarbowanych na ten sam kolor. Zadaniem dziecka jest podzielenie jajek między sobą a rodzicem bez ich przeliczania. Dziecko sprawdza czy podzieliło równo, czy mają po tyle samo jajek. W dalszej części zabawy rodzic rozkłada przed dzieckiem pięć jajek w kolorze czerwonym oraz pięć w niebieskim i prosi o podanie ich liczby. Zmienia ich położenie i prosi o sprawdzenie: Których jajek jest więcej, a których mniej? Jak można sprawdzić, czy jest ich tyle samo?. Dziecko przelicza jajka i odpowiada na pytania rodzica: Na czym polega trudność tego zadania? Które jajka było łatwiej przeliczyć i podzielić po równo? W jakich sytuacjach może stać się potrzebna umiejętność podziału „po tyle samo?”. Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się na temat stopnia podziału.

 • Nie chodź kurko na podwórko” – zabawa ruchowa przy piosence. Rodzic zachęca dziecko do przedstawienia ruchem i gestem treści piosenki.

  https://www.youtube.com/watch?v=sVkUo-JjdSM

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

– „Koguciki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi. Dzieci biegają swobodnie po pokoju, naśladując koguciki. W trakcie biegania wołają: kukuryku!, a na hasło rodzica: Koguciki szukają ziarenek – ściągają usta w dziobek i naśladują ruchem głowy wydziobywanie z ziemi ziarenek. Na hasło: Koguciki znajdują dżdżownicę – układają usta w kółeczko i wciągają powietrze. Słysząc hasło: Koguciki piją wodę – odchylają głowę do tyłu i kląskają.

– wspólne segregowanie jajek, przeliczanie, wskazywanie na palcach ilości przeliczonych jajek

– zabawy z sylwetami wyciętymi przez dziecko lub rodzica jaj różnej wielkości ( wskazywanie, przeliczanie, układanie od najmniejszej do największej)

– dobieranie w pary sylwet jaj np. pod względem wielkości, koloru

Nauka zdalna wtorek 30.03.2021

Krąg tematyczny: Wielkanoce to pisanki, wyklejanki, malowanki

Wtorek,30.03.2021

Wesoły zając

I Zajęcia poranne:

 • Pisanki” – utrwalenie piosenki. Dziecko wspólnie z rodzicem śpiewa piosenkę

 • Zabawy z jajkami” – poranne ćwiczenia gimnastyczne. Rodzic zachęca dzieci do wykonywania ćwiczeń:

  1. „Jajko parzy!” – dzieci biegają po pokoju, trzymając w prawej ręce małą poduszkę (jajko). Na znak rodzica następuje zmiana kierunku biegu i przełożenie poduszeczki (jajka) do drugiej ręki.

  2.„Wydmuszka” – dziecko chodzi z poduszeczką (jajkiem) na głowie, siadają skrzyżnie, wstają, idą dalej, cały czas starając się, aby nie zgubić poduszki w czasie ćwiczeń.

  3. „Tor przeszkód” – dzieci przesuwają leżącą na podłodze (jajko) raz lewą, raz prawą ręką i idą za nią na czworakach. Na znak rodzica siadają skrzyżnie i wykonują kilka rzutów i chwytów poduszeczki.

II Zajęcia główne:

 • Poznajemy litery – litera w” – zapoznanie z obrazem graficznym głoski w, doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Rodzic prezentuje w książkach dla dzieci małą i wielką literę w. Rodzic wypowiada wyrazy wprowadzające: wyspa, wilk, wata – akcentując głoskę w. Wspólnie z dzieckiem dzieli wyrazy na sylaby i głoski. Pokazuje dziecku zdjęcia różnych węży w albumach przyrodniczych. Dziecko lepi z plasteliny wałeczki i układa z nich węże w kształcie litery w.

 • Wesoły zając” – prezentacja wiersza J. Święcickiej z wykorzystaniem pacynki, dostrzeżenie humorystycznych elementów w treści utworu.

  Wesoły zając

  Pewien wesoły zając

  nazywał się Robert Skok.

  Przy różnych zajęczych zajęciach

  skakał na wprost i w bok.

  Poszedł do domu Kury

  z farbą i pędzlem burym.

  Chciał mieć pisanki na święta,

  a pomalował pisklęta.

  Kury akurat nie było,

  tak się szczęśliwie złożyło.

  Wyniósł więc jajka na łąkę,

  malował pod niebem i słonkiem.

  Ledwo skończył malowanie,

  rozległo się pukanie.

  Co to za harmider taki?

  Wykluwają się kurczaki:

  pierwszy z czerwoną kokardą,

  drugi z zieloną falbanką,

  trzeci fioletowy,

  czwarty cały różowy,

  piąty żółty, o dziwo,

  szósty – szóstego nie było.

  Nastało wielkie gdakanie.

  Wtem deszczyk spadł niespodzianie.

  Wiosenny deszczyk, kapuśniaczek.

  I żółty był każdy kurczaczek.

  Rodzic recytuje wiersz, wykorzystując maskotkę zająca. Skłania dziecko do podjęcia próby interpretacji utworu, zadając pytania: Co chciał zrobić zająć? Co wykluło się z jajek? Jak wyglądały pisklęta? Czy kurczaki długo cieszyły się z nowych, kolorowych ubranek? Dlaczego?. Rodzic prosi dziecko, by zastanowił się czy zając naprawdę mógł pomalować kurczaki.

 • Świąteczne porządki zajęczej norki”- ćwiczenia gimnastyczne.

  Część I

  Rodzic rozdaje dziecku gazetę i zachęca do zabawy. Wszystkie ćwiczenia nawiązują do czynności, które wykonuje zajączek sprzątający swoją norkę.

  1. „Zamiatanie podłogi” – puszczanie gazety z góry i naśladowanie ruchem swojego ciała opadającej powoli gazety.

  2. „Mycie podłogi” – stanie w rozkroku – skłon w przód i przesuwanie złożonej gazety między stopami w tył i w przód.

  3. „Froterowanie podłogi” – gazeta między kolanami – skoki obunóż w różnych kierunkach, ruchy rytmiczne, płynne, taneczne.

  4. „Omijanie przeszkód” – stojąc bokiem do leżącej gazety, położenie rąk na jej końcu i przyciskając do podłogi – przeskoki zwrotne przez gazetę z jednej strony na drugą (w przerwach między skokami próbować chwytać gazetę palcami stóp, lewej i prawej).

  5. „Czytanie gazet” – siad skrzyżny, gazeta trzymana oburącz przed twarzą – dmuchanie na gazetę w różnych kierunkach (oddychanie nosem, dmuchanie ustami).

  6. „Segregowanie gazet” – przysiad podparty, dłonie na gazecie – czworakowanie z przesuwaniem gazety w różnych kierunkach.

  7. „Gniecenie gazet” – zbieranie gazety palcami stóp.

  8. „Wyrzucanie niepotrzebnych śmieci” – ugniatanie gazety stopami, poprawianie rękami tak, aby powstała kulka.

  Część II

  Rodzic inicjuje zabawy z kulami z ugniecionych gazet:

  9. „Zabawa kulkami” – dowolne rzuty i chwyty, toczenie stopą i bieg za kulką, podskoki obunóż z kulką między kolanami, rzuty pod kolanem wzniesionej nogi, w siadzie rzuty kulki stopami. Należy zachęcać dzieci do samodzielnego inicjowania nowych ciekawych ćwiczeń.

  10. „Celowanie do kosza” – rzuty do kosza, kartonu – w ten sposób zbieramy zużyte gazety.

  Część III

  Rodzic zachęca dzieci do wykonywania ćwiczeń. Proponuje kolejno:

  11 „Spacer po lesie” – ćwiczenia przeciw płaskostopiu – chód z podkurczaniem i prostowaniem palców stóp.

  12. „Odpoczynek” – ćwiczenia oddechowe – leżenie tyłem, nogi zgięte w kolanach, stopy na podłodze, wdech – ręce przodem w górę, wydech – ręce przodem w dół.

  Zajęcia popołudniowe

 • Wielkanocny zając” – wykonanie sylwety wielkanocnego zająca, wyrabianie poczucia estetyki. Rodzic zachęca dziecko do wykonania wielkanocnego zająca, który będzie stanowił dekorację świątecznego stołu. Dzieci rysują i wycinają sylwetę zająca. Po wycięciu zająca dzieci odabiają go według własnego pomysłu i doklejają wykałaczkę. Całość mocują w skorupce, w której wcześniej zostało wysiana rzeżucha, a do wykałaczki przywiązują wstążkę.

 • Zajączki na łące” – zabawa ruchowa. Rodzic zachęca dzieci, by swobodnie poruszały się po pokoju, naśladując zajęcze skoki. Dzieci skaczą jak zające, a na hasło rodzica zatrzymują się i wykonują polecenia:

  Zajączki jedzą marchewkę – naśladują gryzienie marchewki

  Zajączki się myją – kolistymi ruchami naśladują czyszczenie futra

  Zajączki nasłuchują, czy nie zbliża się myśliwy – kucają, podnoszą podkurczone ramiona i nasłuchują dobiegających odgłosów

  Zajączki odpoczywają na leśnej polanie – kładą się na podłodze i spokojnie oddychają

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

wtorek:

 • – próby dzielenia wyrazów na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem : ( jajka, Wielkanoc, zajączek, wiosna …)

 • Poznajemy litery – litera w” – zapoznanie z obrazem graficznym głoski w, doskonalenie analizy i syntezy słuchowej. Rodzic prezentuje w książkach dla dzieci małą i wielką literę w. Rodzic wypowiada wyrazy wprowadzające: wyspa, wilk, wata – akcentując głoskę w. Wspólnie z dzieckiem dzieli wyrazy na sylaby i głoski. Pokazuje dziecku zdjęcia różnych węży w albumach przyrodniczych. Dziecko lepi z plasteliny wałeczki i układa z nich węże w kształcie litery w.

 • – rwanie kawałków papieru kolorowego, wyklejanie wybranej wielkości sylwety jajka kawałkami papieru

 • – próby wycięcia z kolorowego papieru albo z białego i pomalowanie na dowolne kolory farbami różnej wielkości jajek

 • – utrwalenie poznanych kolorów i wyszukiwanie ich wśród zabawek ( wskaż proszę zabawkę w kolorze np. czerwonym, żółtym, zielonym….)

Zajęcia poniedziałkowe

Drodzy Rodzice!

W związku z pandemią koronowirusa i decyzją o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych będziemy systematycznie przesyłać Państwu materiały do pracy z dzieckiem w domu.

 Materiały zamieszczone na stronie internetowej przedszkola są propozycjami do pracy z dziećmi w domu. Warto wykorzystać ten wspólnie spędzony czas na rozwijanie wiedzy i umiejętności przedszkolaków. Rozumiemy jednak, że Państwo macie też inne obowiązki. Proszę więc wybrać z przesłanych propozycji te, które jesteście w stanie z dziećmi zrobić biorąc pod uwagę czas, możliwości, chęci i samopoczucie dziecka.
Pozdrawiamy ciepło.

Krąg tematyczny: Wielkanocne to pisanki, wyklejanki, malowanki

Poniedziałek, 29.03.2021

Ludowe zwyczaje

 1. Zajęcia poranne:

 • Porządki” – zabawa tematyczna, kształtowanie świadomości przynależności do rodziny. Rodzic organizuje wspólne porządkowanie pokoju dziecka. W tym celu dzieci wybierają rzeczy i narzędzia potrzebne do sprzątania (np. wilgotne ściereczki, szczotki i szufelki, odkurzacz), i przystępują do wycierania półek, usuwają kurz i zanieczyszczenia. Chętni odkurzają wykładzinę i zmywają podłogę. Rodzic tłumaczy, że usuwanie kurzu jest koniecznym elementem sprzątania, a czyste pomieszczenia korzystnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Po sprzątaniu dziecko układa z rodzicem zabawki. Przy okazji dokonuje ich przeglądu. Deklaracja pomocy przy naprawie uszkodzeń, np. zszycie, doklejenie brakujących elementów. Rodzic zachęca dzieci do wypowiadania się na temat pożytków płynących z robienia porządków.

 • Wesołe kurczaki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi. Dzieci swobodnie poruszają się po pokoju, naśladując kurczaki. Na hasło rodzica: kurczaki uczą się latać! – dzieci zatrzymują się, wykonują głęboki wdech nosem i podnoszą wyprostowane ramiona do linii barków. Przy wydechu poruszają ramionami, naśladując ruch ptasich skrzydeł. Na hasło: Kurczaki się witają! – dzieci podchodzą do rodzeństwa i witają się, wołając: pi, pi, pi.

 1. Zajęcia główne

 • Święta tuż, tuż” – rozmowa na temat zbliżających się świąt wielkanocnych i związanych z nimi zwyczajów. Rodzic, zachęca dzieci do wypowiadania się, zadaje pytania: Jak nazywają się nadchodzące święta? Jakie zwyczaje związane są ze świętami wielkanocnymi? W jaki sposób święta wielkanocne są obchodzone? Wyjaśnia dzieciom znaczenie tradycji i obrzędów towarzyszących świętom wielkanocnym (omawia charakter kolejnych dni świątecznych)

 • Pocztówkowe układanki” – układanie w całość pociętych pocztówek wielkanocnych, doskonalenie umiejętności i analizy i syntezy wzrokowej. Rodzic daje dziecku podwie takie same karty pocztowe, z których jedna jest cała, a druga pocięta na mniejsze elementy. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze ułożenie puzzli według wzoru. Kolejny etap zabawy polega na układaniu puzzli bez wzoru. Dziecko dobiera się w pare z rodzeństwem lub rodzicem i siadają naprzeciw siebie. Dziecko mówi, co jest na karcie pocztowej, np. na dole kurczaczek, a obok niego dwie pisanki, a druga osoba układa części w całość. Następnie osoby z rodziny zamieniają się rolami i powtarzają ćwiczenie. Po zakończeniu pracy wspólnie omawiają, jakiego rodzaju trudności sprawiło im zadanie.

 • Świąteczne przygotowania” – rozmowa kierowana, na temat przygotowań związanych z Wielkanocą. Rodzic wyjaśnia dzieciom, na czym polegają przygotowania ze świętami. Wspólnie zastanawiają się, w których działaniach i w jakim zakresie dzieci mogą wziąć czynny udział. Dzieci rysują historyjkę o przygotowaniu mazurka, ozdabiają rysunek ciasta, opowiadają swoją historyjkę.

 • Pisanki” – nauka piosenki, rozwijanie poczucia rytmu i pamięci muzycznej.

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY

 1. Zajęcia popołudniowe

 • Wielkanocne dekoracje” – wykonanie stroika wielkanocnego wybraną techniką. Rodzic zapowiada temat pracy plastycznej. Rodzic wspólnie z dzieckiem wykonuje stroik wielkanocny. Dekoruje nim dom.

 • Baranie skoki”- zabawa ruchowa, kształtowanie właściwej postawy dziecka. Zabawa polega na przeskakiwaniu różnych przeszkód.

Dostosowanie do potrzeb edukacyjnych :

Poniedziałek:

– „Wesołe kurczaki” – zabawa ruchowa z ćwiczeniami ortofonicznymi

– oglądanie ilustracji tematycznych dotyczących nadchodzących świąt ( próby opowiadania ilustracji)

– układanie sylwet jaj Wielkanocnych, ( większe , mniejsze, najmniejsze), Rodzic wycina z gazety jaja o różnych wielkościach , dziecko układa jajka.

– próby ułożenia puzzli – sylweta jajka Wielkanocnego pociętego na 3, 4 lub więcej części w zależności od możliwości dziecka

Teatrzyk drewnianej łyżki

Drewniana łyżka ma wiele zastosowań – nie tylko można nią mieszać zupę, ale można też zrobić z niej kukiełkę do grupowego teatrzyku. Dzieci ochoczo w swoich domach zabrały  się do twórczej aktywności, której efektem były niepowtarzalne kukiełki wykonane z drewnianych łyżek, wełny, kolorowych materiałów, cekinów, koralików, guzików, wstążeczek, plasteliny i ruchomych oczek.  Głównie pojawiły się księżniczki oraz królowie, ale był także Batman, kot oraz Pinokio. Każda wykonana kukiełka była uśmiechnięta i skora do odgrywania swej roli w grupowym teatrzyku kukiełkowym. Żabki już wiedzą, że tego typu zabawki rozwijają wyobraźnię jak żadne!

Teatrzyk "Brzydkie kaczątko"

Któż z nas nie zna opowieści o perypetiach małego łabędzia, który na swej drodze ku dorosłości musi stawić czoła licznym upokorzeniom ze strony współbraci? Dopiero przemiana w przepięknego królewskiego łabędzia sprawi, że kaczątko zostanie zaakceptowane przez otaczający je świat, ale czy tak jest w porządku…? Czy w życiu trzeba się bezwzględnie dostosowywać do opinii innych?

 Teatrzyk w wykonaniu dzieci z gr.Żabek porusza temat tolerancji i zwraca uwagę na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować i być wrażliwym oraz reagować na każdy przejaw agresji, jaką może wywoływać fakt, że ktoś jest inny niż wszyscy. W dobie nasilającego się zjawiska „krytyki” jest to temat niezmiernie aktualny, a siła starej historii rośnie i nabiera nowego wymiaru.

Malowanie na sztalugach

Zajęcia malarskie to pewien etap edukacji plastycznej. Jest bardzo ważnym elementem rozwoju artystycznego dzieci, dlatego wtorkowe zajęcia plastyczne odbyły się pod hasłem „Malowanie na sztalugach”. Na początku każde dziecko musiało określić obiekt, który stanie się inspiracją jego pracy twórczej. Następnie dzieci dostały swoje sztalugi, pędzle, farby i rozpoczęły swoją przygodę z malarstwem.

Dzieci najczęściej rysowały drzewa i przyrodę otaczającą. Mali artyści pracując przy użyciu sztalug spisali się znakomicie. Dzięki swojej wyobraźni dali popis swej ekspresji plastycznej. Poprzez zajęcia plastyczne dzieci miały okazję stworzyć wiele ciekawych prac o tematyce zimowo-przyrodniczej, a także poczuć się jak prawdziwi artyści malując na sztalugach. Celem tego spotkania było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata, obcowanie z przyrodą w okresie zimy oraz doskonalenie techniki malowania pędzlem z wykorzystaniem sztalug.

Tradycyjnie zajęcia zakończyły się posprzątaniem swoich stanowisk.

Bal Karnawałowy u Żabek

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w czwartek, 11 lutego, kiedy w naszej grupie odbył się bal. Pojawił się kotek nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerza, pirata, rewolwerowca, Spider-Mana, Robota i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Nie zabrakło również konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem.

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

Miła lektura

Dla Rodziców 🙂

Zimowe zabawy Żabek

Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku postanowiliśmy pobawić się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, chętnie lepiąc bałwana, rzucając śnieżkami do siebie, a także „atakując” kulami śniegowymi swoje panie (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem wróciliśmy do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.

Matematyka u Żabek

Poznajemy nową cyfrę

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia, jak co roku w naszej grupie zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Niestety w tym roku dzieci nie mogły zaprosić do przedszkola swoich kochanych babć i dziadków ale przygotowały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Program został nagrany i wysłany rodzicom

Kochana Babciu w dniu twojego święta,
życzę byś była zawszę uśmiechnięta
i Ty drogi Dziadku miej uśmiech na twarzy,
niech Ci się spełni wszystko o czym marzysz.

Ozdoby choinkowe

Żabki wykonują łańcuchy na choinkę. 

Mikołajki

MIKOŁAJKI długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Święty Mikołaj odwiedził grupę Żabki i pod choinką zostawił drobne prezenty dla przedszkolaków.

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie,
każde dziecko prezent dostanie.

Dla Asi ma piłkę, dla Bartka – sanki
i figurówki dla Zuzanki.
Kasi książeczkę da z obrazkami
i lalkę Barbie z ubrankami.
Dla Krzysia ma czapkę i rękawiczki,
bliźniaczkom z Kocka da dwa szaliczki.
Jasiowi puzzle, drewniane klocki,
Mateuszowi – wóz strażacki.
a dla Jędrusia z Zakopanego
Ma narty i piękne klocki lego.

A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje jemu.

Święto Niepodległości
Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości.
Już u takich małych dzieci, trzeba rozbudzać zainteresowanie swoją Ojczyzną i kształtować poczucie dumy z przynależności do Narodu Polskiego.
Dlatego też 10 listopada 2020 r.  nasza grupa  przygotowała  inscenizację z okazji Święta naszej Ojczyzny –11 listopada Dnia Niepodległości. Niestety uroczystość była  inna niż poprzednie.
Słowem i piosenką dzieci oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki
o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny.
W zdrowym ciele zdrowy duch

Oprócz codziennego pobytu na świeżym powietrzu dodatkowo dwa razy w tygodniu zapewniamy naszym Żabkom  właściwą dawkę aktywności ruchowej. Ruch  jest niezbędnym czynnikiem stymulującym rozwój ich organizmu. Ruch i zabawa doskonalą motorykę dzieci, ale również wpływają na rozwój somatyczny, fizjologiczny, psychiczny i społeczny.

Pieczemy rogaliki

Dzieci z naszej grupy uczestniczyły w wypieku rogalików. Same też wałkowały i zwijały rogaliki, również dowiedziały się jakie produkty są potrzebne do zrobienia ciasta.

Zapach ciepłych rogalików unosił się w całym przedszkolu, wszyscy nie mogli się doczekać kiedy będą gotowe. Na koniec każdy mógł spróbować tego smakołyku. Oczywiście palce lizać………….

Zajęcia matematyczne wprowadzenie liczby 3

W minioną środę (16.10.br) podczas zajęć matematycznych poznaliśmy zapis cyfrowy liczby 3. Każdy z nas miał za zadanie ułożyć ze sznurówki cyfrę 3. Z pozoru proste zadanie okazało się jednak wcale nie takie łatwe, gdyż wielu z nas zamiast cyfrę 3 układało wielką literę pisaną E. 

POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

Zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej w grupie Żabki

 Kształtowanie postawy prozdrowotnej u dzieci

Wprowadzenie: Zapoznanie dzieci z owocami i warzywami

2. Zabawa „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?”.

3. Burza mózgów: Dlaczego dzieci powinny jeść warzywa i owoce?

4. Zabawa edukacyjna „Zagadki o warzywach”.