Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Konkurs literacko-plastyczny „ Moja książeczka”

     Dnia 22 maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs literacko-plastyczny pod hasłem „ Moja książeczka”.

Zadaniem dzieci było wymyślenie  i namalowanie własnej bajki. Do opisu treści mogli włączyć się również rodzice.

Na konkurs wpłynęło 24 prace ze wszystkich grup przedszkolnych. Organizatorzy podzielili prace na dwie grupy wiekowe: młodsze , oraz  starsze W młodszej grupie dzieci 3 i 4 letnich zwyciężyli:

1 miejsce : Mikołaj Dimidczyk- grupa Żabki

2 miejsce :Alan Krasuski- grupa Żabki

3 miejsce: Staś Grochowski- grupa Motylki

Grupy starsze 5 i 6 latki

1 miejsce Samuel Jędrzejczyk- grupa Biedronki

2 miejsce Alicja Kamińska- grupa Biedronki

3.miejsce Julia Oknińska- grupa Krasnoludki

  Wszystkie dzieci biorące udział dostały pamiątkowe dyplomy i ksiązki ufundowane przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025

 

 „Motylki” razem z Kicią Kocią założyły zespół muzyczny, poznały instrumenty ?????oraz ich brzmienie stworzyły także kącik muzyczny doskonale się przy tym bawiąc. Na koniec wspólnie zagrały do utworu wg własnej interpretacji. Wszystko to w ramach realizacji kolejnego etapu projektu „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy”
 
 
Światowy Dzień Książki??
W ramach Światowego Dnia Książki oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,  25 kwietnia „Motylki” odwiedziły  jedną z siedleckich księgarni.
Pani ekspedientka zapoznała dzieci z wyposażeniem sklepu. Ukazała różnorodność i bogactwo wydawanych publikacji. Dzieci z zaciekawieniem przeglądały sklepowe regały, zwłaszcza te z literaturą dziecięcą. Wizyta w księgarni była kolejnym krokiem rozwijającym kompetencje czytelnicze dzieci.
Wcześniej dzieci zapoznały się z historią powstania święta książki oraz poznały etapy jej powstawania. Przypomnieliśmy sobie również zasady korzystania z książek – dzieci wiedzą, że należy je szanować

W dniu 6 marca odbyło się spotkanie autorskie Panem Markiem Michalakiem. Podczas spotkania autor przeczytał dwa opowiadania ze swojej książki pt. „Opowieści o tym co daje moc”. Opowiadał również o tym, że jest laureatem nagrody Order Uśmiechu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

27 marca 2023 w naszym przedszkolu odbył się wiosenny konkurs recytatorski pt.,,WITAJ WIOSNO”, którego celem było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji oraz rozwijanie zdolności artystycznych .

Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przedstawili swoje umiejętności i zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.

Organizatorem konkursu była Pani Justyna Skwarek.

 

 

 

W grupie „Motylki” od 1 września 2022 roku do 31 maja 2023 roku realizowany jest ogólnopolski projekt

„Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” autorstwa P. Darii Bakowicz – Ryżyk.

Organizatorem tego projektu jest P. Daria Bakowicz – Ryżyk oraz Przedszkole Baśniowa Kraina w Dobiegniewie. Projekt został objęty patronatem wydawnictwa Media Rodzina. Seria książek „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej opowiada o Kici Koci, jej grupie przyjaciół oraz o ich perypetiach. Projekt wprowadza dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz zabawy. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.

W ramach projektu w grupie „Motylki” odbywają się zajęcia poświęcone serii książek „Kicia Kocia” . Dzieci poznały bohaterkę naszych książeczek, przywitały ją z wielkim entuzjazmem, wykonały piękne prace techniczne „Moja Kicia Kocia”. Wysłuchały pierwszych książeczek „Kicia Kocia w przedszkolu” oraz „Kicia Kocia mówi „Dzień dobry” poznając przy tym moc naszego uśmiechu. Wykorzystały to przy okazji wyjścia do pobliskiego warzywniaka, dzieci pozdrawiały napotkanych przechodniów i Panią sprzedawczynię w sklepie. Wizyta w warzywniaku wzbogaciła i utrwaliła wiedzę dotyczącą owoców i warzyw. „Motylki” wykonały również pyszny i zdrowy sok warzywno-owocowy. Zanim przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku-wyciskarką, jego działaniem, utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa następnie zabrały się za samodzielne wyciskanie soku. Dzieci zorganizowały prawdziwe witaminowe przyjęcie a inspiracją do tego była kolejna książeczka „Kicia Kocia: witaminowe przyjęcie”, którą dzieci wysłuchały. 

Przy okazji wycieczki do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” – „Kicia Kocia w bibliotece”
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni i jej darami z różnych środowisk (sadu,parku,ogrodu,lasu). Dzieci opowiadały, o tym co dzieje się jesienią w lesie, w polu oraz jak zmienia się otaczający je świat. Wysłuchały kilku wierszy znanych autorów o tematyce jesiennej, odgadywały jesienne zagadki, poznawały zmysłami dary jesieni: liście, grzyby, kasztany, żołędzie. „Motylki” spakowany też piękny kosz dla Pani Jesieni
 
 

„Kicia Kocia jest chora”
Lekarz w roli nauczyciela w grupie „Motylków”?‍⚕?
Dzięki wizycie w naszej grupie mamy Jadzi – lekarza okulisty zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu o Kici Koci – „Kicia Kocia jest chora”
Celem spotkania było zachęcenie dzieci do dbania o własne zdrowe a w szczególności wzrok i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad właściwego odżywiania??? regularnego ruchu (także na świeżym powietrzu)?‍♀️⛹️‍♂️?‍♀️, zachowania zasad higieny rąk??. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw, a w przypadku oczu – wpuszczania kropelek. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia narzędzi lekarskich niezbędnych podczas badania pacjenta: stetoskopu?, wziernika, mogły obejrzeć model oka, założyć specjalne okulary do badania wzroku oraz przymierzyć fartuch lekarski i poczuć się jak prawdziwi lekarze?‍⚕?‍⚕?
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi o pracy lekarza. Dzieliły się doświadczeniami odnośnie chorób, które przebyły oraz mówiły o dolegliwościach swoich bliskich. Dowiedziały się, w jakim celu wypisuje się receptę, mogły także obejrzeć pieczątkę lekarską. Usłyszały, że nie mogą brać leków samodzielnie lecz jedynie te podane im przez bliskich.
Na koniec Pani doktor sprawdziła wszystkim „Motylkom” wzrok oraz badała chętne dzieci: sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie przełamując w ten sposób strach przed wizytą u lekarza.
Pani Olga pochwaliła dzieci za to, jak uważnie słuchały i jak wiele już wiedzą na temat związany ze zdrowiem. W nagrodę za uwagę i aktywność wręczyła wszystkim kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. Od nas w podziękowaniu za wizytę P. doktor otrzymała dyplom i serdeczne podziękowania.
 

 „Kicia Kocia. To Moje!”

Przed Świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkole dołączyło do charytatywnej akcji „Zbiórka zabawek”, zorganizowanej przez 18 Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Grupa „Motylki” była koordynatorem tego wydarzenia. W zbiórkę zostali zaangażowani Rodzice a przede wszystkim dzieci, ponieważ było to jedno z naszych zadań z projektu „Z Kicią Kocią dzielę się dobrem”. Realizacja tego zadania miała uświadomić dzieciom jak ważna jest pomoc innym.

13 grudnia grupę „Motylków” odwiedzili żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, którzy przybyli po zebrane dary podczas „Świątecznej zbiórki”. Zabawki i artykuły szkolne zostały przekazane dla dzieci z ubogich rodzin, domów dziecka oraz małoletnich pacjentów placówek medycznych w Siedlcach.

Przy okazji tej akcji  zrealizowaliśmy kolejny etap projektu o Kici Koci – ” To moje”, dzięki któremu dzieci mogły poczuć radość z dzielenia się z innymi i i niesienia dobra.
 

Wydarzenia czytelnicze w grupie dzieci 6-letnich w  „Krasnoludkach”

 

18 października

Pani Sylwia, mama Michała ,  czytała  dzieciom wiersze Jana Brzechwy.

9 listopada

 Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach

Przedszkolaki zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki. .Podczas warsztatów wykonały biało-czerwone kwiatki i stworzyły ,,Ogród Patriotyczny” aby uczcić nadchodzące Święto Niepodległości. Przywitały się również ze Stefanem Żeromskim

17 listopada

Odwiedziła nas Pani Marta, mama Bartka i czytała dzieciom Opowiadania dla Przedszkolaków

25 listopada

Gościliśmy Panią Kasię , mamę Zosi, która czytała dzieciom Świąteczne Opowiadania Maszy.

2 grudnia

W ramach akcji czytelniczej gościliśmy Kaję, starszą siostrę Mai.     

5 grudnia

Gościliśmy na popołudniowym czytaniu Panią Martynę , mamę Hani.

7 grudnia

Dzieci uczestniczyły w warsztatach świątecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

Wspólne Czytanie w Grupie Biedronek i Krasnoludków

  5 maja 2023 r w grupie Biedronek i Krasnoludków odbyło się ważne wydarzenie czytelnicze. Sześciolatki wspólnie czytały braci Grimm pt „ Braciszek i siostrzyczka”. Dzieci wpomogły też wychowawczynie i pedagodzy pracujący w grupach.

Książka pochodzi z przedszkolnej biblioteki i była zakupiona z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  

Zbiórka książek dla Domu Nad Stawami w Siedlcach

Zbiórka ksiżek dla Domu Nad Stawami w Siedlcach

      W miesiącu lutym w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka dla podopiecznych

„ Domu nad Stawami” w Siedlcach. W sumie zgromadzono dwa duże pudła książek. Wśród darów znalazły się książki które niedawno opuściły księgarskie półki i starsze sprzed kilku lat. Także rozpiętość tematyczna była ogromna- od poradników po beletrystykę , aż po tytuły specjalistyczne, dotyczące żywienia czy sztuki. 

Za zbiórkę dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się   do tej szlachetnej akcji.

Gucio w grupie Biedronki

      W miesiącu lutym w grupie Biedronki przeprowadzony cykliczne zajęcia z bohaterem książki Aurelie  Chien Chow Chine pt„ Uczucia Gucia”. Książki pochodzą z przedszkolnej biblioteki i zostały sfinansowane z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

„ Uczucia Gucia” to seria wydawnictwa Debit, ucząca nazywania emocji i panowania nad nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.

Nauczycielki przeczytały dzieciom takie pozycje jak „ Uczucia Gucia. Gucio się złości”, „ Uczucia Gucia . Gucio się boi”, „ Uczucia Gucia . Gucio nie może zasnąć”, „ Uczucia Gucia. Gucio czuje się winny”, „ Uczucia Gucia. Gucio nie może się skupić”, „ Uczucia Gucia . Gucio nie może zasnąć”, „ Uczucia Gucia. Gucio się obraża”, „ Uczucia Gucia. Gucio zazdrości”, „ Uczucia Gucia. Gucio się wstydzi”.

Przeczytane książeczki bardzo się dzieciom podobały.

Biedronki w bibliotece pedagogicznej

Dnia 26 stycznia grupa Biedronek gościła  w bibliotece pedagogicznej w Siedlcach. Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę , oglądały jej zbiory, oraz przypomniały sobie zasady korzystania z książek. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki  czytanej przez panie bibliotekarki z wykorzystaniem teatrzyku kamitshibali pt ” Królowa Śniegu”. Odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Na koniec odbyły się warsztay plastyczne na których  Biedroneczki malowały ulubioną scenę z bajki o Kaju i Gerdzie.

dzie

Specjaliści czytają dzieciom

Specjaliści czytają dzieciom

 

 W miesiącu grudniu cyklicznie w grupie Biedronek Specjaliści czytali dzieciom bajki, oraz  wybrane pozycje zakupione z w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

     Pani Klaudia –psycholog dziecięcy zapoznała dzieci z takimi legendami jak:” Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, „ Legenda o Piaście , oraz „ Legenda o kwiacie paproci”. Pani Agata –specjalista Terapii Sensorycznej czytała dzieciom „ Bajki rozśmieszaj ki” T. Michałowskiej, a pani Daria- logopeda dziecięcy czytała 6 latkom książkę pt” Kap, cap, chlap i inne wierszyki ćwiczące języki A. Frączek

Pani Agnieszka- nauczyciel języka angielskiego czytała książkę A. Piotrowskiej pt „ Ciocia Jadzia na wsi”, natomiast pani Małgosia  również książkę A. Piotrowskiej „ Ciocia Jadzia w PRL-u”,

Dnia 09.11.22r. odwiedzili grupę ,, Rybki” rodzice Klary Perka. Pani Ania przeczytała dzieciom książkę Anity Bijsterbosch pt. ,, Wszyscy ziewają”. Natomiast Pan Kamil przeczytał książeczkę z serii Kicia Kocia i Nunuś pt. ,, Gdzie jest moja walizka” Anity Głowińskiej.

Rybki z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej
29 listopada Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła grupa „Rybek” z Miejskiego Przedszkola nr 21 w Siedlcach.
Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały „Bajki o Żabach”, zaprezentowanej za pomocą teatrzyka Kamishibai. Teatrzyk ten – zwany również teatrem obrazkowym – służy do przedstawiania historii za pomocą bogato ilustrowanych plansz. Po bajce nadszedł czas na zagadki, rozmawialiśmy także o tym, jak trzeba zachowywać się w bibliotece i dlaczego książki należy traktować z szacunkiem. Nasi młodzi goście mieli możliwość zwiedzenia bibliotecznego magazynu. Ostatnim elementem dzisiejszego spotkania była prezentacja wydań POP-up oraz innych ciekawych książek.

 

Dnia 06.10.22r. gościliśmy w naszej grupie ,, Rybki ”  tatę Mikołaja.  Pan Piotr Mikołajczuk przeczytał dzieciom historię pt. ,, Zamek” z książki  Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe  ,,Nowe przygody Mikołajka”. Przedszkolaki wysłuchały również baśń braci Grimm pt. ,, Jaś i Małgosia” .

 

Dzień Głośnego Czytania w grupie "Motylki"

W akcji „Dzień Głośnego Czytania” prowadzonej w naszej grupie wzięli udział:
– tata Gustawa, który przeczytał baśń braci Grimm „Jaś i Małgosia”
– pani Paulina – nauczycielka w grupie czytała „Książkę bez obrazków” J.B.Novaka
– mama Frania, która przeczytała baśń „Brzydkie Kaczątko” H.Ch.Andersena
– nauczyciel wspierający p. Ania czytała: „Przygodę zajączka Antosia” A.Podgórskiej, wiersz „Bocian” G.Wasilewicz oraz opowiadanie J. Bernat „Malwinka i grzyby” z czasopisma dla dzieci „Akademia malucha” z serii „Czytam z mamą, czytam z tatą”

"Motylki" w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach
 
25 października przedszkolaki z grupy „Motylki” miały okazję uczestniczyć w lekcji pt. „Kolorowa jesień”, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni i jej darami z różnych środowisk (sadu, parku, ogrodu, lasu). Dzieci opowiadały, o tym co dzieje się jesienią w lesie, w polu oraz jak zmienia się otaczający je świat. Wysłuchały kilku wierszy znanych autorów o tematyce jesiennej, odgadywały jesienne zagadki, poznawały zmysłami dary jesieni: liście, grzyby, kasztany, żołędzie. „Motylki” spakowany też piękny kosz dla Pani Jesieni.
Dzieci zostały zachęcone do odwiedzania biblioteki oraz włączenia się do akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”
Spotkanie autorskie z Panem Poetą

W maju   2022 r. w Miejskim Przedszkolu Nr 21 z oddziałami integracyjnymi w  Siedlcach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Poetą, autorem bajek dla dzieci.

Pan Poeta zaprezentował  przedszkolakom swój dorobek pisarski, na który składają się takie  książki jak: „ Kura co tyła na diecie”, „ Wróbel co poćwierkał sąsiadów”, „ Kruk co kracze pokrakanie”, „ Kaczka co przebrała miarkę”, oraz „ Sowa co bałagan ma w porządku”. Na zakończenie spotkania Pan Poeta wpisywał dedykacje do swoich książek.

Wystawa poświęcona książce

Na przełomie pażdziernika i listopada 2022 r. w naszym przedszkolu dzieci z grupy Biedronek i Krasnoludków zorganizowały wystawę poświęconą książce. Dzięki niej przedszkolaki z młodszych grup poznały zasady korzystania  z książek. W formie obrazkowej ułożyły również opowiadanie ” Jak powstaje książka„.