Konkurs literacko-plastyczny „ Moja książeczka”
Dnia 22 maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs literacko-plastyczny pod hasłem „ Moja książeczka”.
Zadaniem dzieci było wymyślenie i namalowanie własnej bajki. Do opisu treści mogli włączyć się również rodzice.
Na konkurs wpłynęło 24 prace ze wszystkich grup przedszkolnych. Organizatorzy podzielili prace na dwie grupy wiekowe: młodsze , oraz starsze W młodszej grupie dzieci 3 i 4 letnich zwyciężyli:
1 miejsce : Mikołaj Dimidczyk- grupa Żabki
2 miejsce :Alan Krasuski- grupa Żabki
3 miejsce: Staś Grochowski- grupa Motylki
Grupy starsze 5 i 6 latki
1 miejsce Samuel Jędrzejczyk- grupa Biedronki
2 miejsce Alicja Kamińska- grupa Biedronki
3.miejsce Julia Oknińska- grupa Krasnoludki
Wszystkie dzieci biorące udział dostały pamiątkowe dyplomy i ksiązki ufundowane przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025
W dniu 6 marca odbyło się spotkanie autorskie Panem Markiem Michalakiem. Podczas spotkania autor przeczytał dwa opowiadania ze swojej książki pt. „Opowieści o tym co daje moc”. Opowiadał również o tym, że jest laureatem nagrody Order Uśmiechu.
27 marca 2023 w naszym przedszkolu odbył się wiosenny konkurs recytatorski pt.,,WITAJ WIOSNO”, którego celem było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji oraz rozwijanie zdolności artystycznych .
Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przedstawili swoje umiejętności i zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności.
Organizatorem konkursu była Pani Justyna Skwarek.
W grupie „Motylki” od 1 września 2022 roku do 31 maja 2023 roku realizowany jest ogólnopolski projekt
„Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” autorstwa P. Darii Bakowicz – Ryżyk.
Organizatorem tego projektu jest P. Daria Bakowicz – Ryżyk oraz Przedszkole Baśniowa Kraina w Dobiegniewie. Projekt został objęty patronatem wydawnictwa Media Rodzina. Seria książek „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej opowiada o Kici Koci, jej grupie przyjaciół oraz o ich perypetiach. Projekt wprowadza dzieci w świat bohaterów poszczególnych opowiadań, prowadząc przedszkolaki po świecie wartości oraz zabawy. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych przedszkolaków, łagodna adaptacja do warunków przedszkolnych poprzez utożsamianie się z bohaterami książkowymi oraz rozwijanie potencjału poznawczego dzieci.
W ramach projektu w grupie „Motylki” odbywają się zajęcia poświęcone serii książek „Kicia Kocia” . Dzieci poznały bohaterkę naszych książeczek, przywitały ją z wielkim entuzjazmem, wykonały piękne prace techniczne „Moja Kicia Kocia”. Wysłuchały pierwszych książeczek „Kicia Kocia w przedszkolu” oraz „Kicia Kocia mówi „Dzień dobry” poznając przy tym moc naszego uśmiechu. Wykorzystały to przy okazji wyjścia do pobliskiego warzywniaka, dzieci pozdrawiały napotkanych przechodniów i Panią sprzedawczynię w sklepie. Wizyta w warzywniaku wzbogaciła i utrwaliła wiedzę dotyczącą owoców i warzyw. „Motylki” wykonały również pyszny i zdrowy sok warzywno-owocowy. Zanim przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku-wyciskarką, jego działaniem, utrwaliły zasady higieny i bezpieczeństwa następnie zabrały się za samodzielne wyciskanie soku. Dzieci zorganizowały prawdziwe witaminowe przyjęcie a inspiracją do tego była kolejna książeczka „Kicia Kocia: witaminowe przyjęcie”, którą dzieci wysłuchały.
„Kicia Kocia. To Moje!”
Przed Świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkole dołączyło do charytatywnej akcji „Zbiórka zabawek”, zorganizowanej przez 18 Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Grupa „Motylki” była koordynatorem tego wydarzenia. W zbiórkę zostali zaangażowani Rodzice a przede wszystkim dzieci, ponieważ było to jedno z naszych zadań z projektu „Z Kicią Kocią dzielę się dobrem”. Realizacja tego zadania miała uświadomić dzieciom jak ważna jest pomoc innym.
13 grudnia grupę „Motylków” odwiedzili żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, którzy przybyli po zebrane dary podczas „Świątecznej zbiórki”. Zabawki i artykuły szkolne zostały przekazane dla dzieci z ubogich rodzin, domów dziecka oraz małoletnich pacjentów placówek medycznych w Siedlcach.
Wydarzenia czytelnicze w grupie dzieci 6-letnich w „Krasnoludkach”
18 października
Pani Sylwia, mama Michała , czytała dzieciom wiersze Jana Brzechwy.
9 listopada
Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach
Przedszkolaki zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki. .Podczas warsztatów wykonały biało-czerwone kwiatki i stworzyły ,,Ogród Patriotyczny” aby uczcić nadchodzące Święto Niepodległości. Przywitały się również ze Stefanem Żeromskim
17 listopada
Odwiedziła nas Pani Marta, mama Bartka i czytała dzieciom Opowiadania dla Przedszkolaków
25 listopada
Gościliśmy Panią Kasię , mamę Zosi, która czytała dzieciom Świąteczne Opowiadania Maszy.
2 grudnia
W ramach akcji czytelniczej gościliśmy Kaję, starszą siostrę Mai.
5 grudnia
Gościliśmy na popołudniowym czytaniu Panią Martynę , mamę Hani.
7 grudnia
Dzieci uczestniczyły w warsztatach świątecznych w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach
5 maja 2023 r w grupie Biedronek i Krasnoludków odbyło się ważne wydarzenie czytelnicze. Sześciolatki wspólnie czytały braci Grimm pt „ Braciszek i siostrzyczka”. Dzieci wpomogły też wychowawczynie i pedagodzy pracujący w grupach.
Książka pochodzi z przedszkolnej biblioteki i była zakupiona z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zbiórka ksiżek dla Domu Nad Stawami w Siedlcach
W miesiącu lutym w naszym przedszkolu odbyła się zbiórka dla podopiecznych
„ Domu nad Stawami” w Siedlcach. W sumie zgromadzono dwa duże pudła książek. Wśród darów znalazły się książki które niedawno opuściły księgarskie półki i starsze sprzed kilku lat. Także rozpiętość tematyczna była ogromna- od poradników po beletrystykę , aż po tytuły specjalistyczne, dotyczące żywienia czy sztuki.
Za zbiórkę dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się do tej szlachetnej akcji.
W miesiącu lutym w grupie Biedronki przeprowadzony cykliczne zajęcia z bohaterem książki Aurelie Chien Chow Chine pt„ Uczucia Gucia”. Książki pochodzą z przedszkolnej biblioteki i zostały sfinansowane z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.
„ Uczucia Gucia” to seria wydawnictwa Debit, ucząca nazywania emocji i panowania nad nimi. W każdej książeczce opisano jedno uczucie. Na końcu historyjki znajdują się proste ćwiczenia, które pomogą dziecku wyciszyć się i zapanować nad emocjami.
Nauczycielki przeczytały dzieciom takie pozycje jak „ Uczucia Gucia. Gucio się złości”, „ Uczucia Gucia . Gucio się boi”, „ Uczucia Gucia . Gucio nie może zasnąć”, „ Uczucia Gucia. Gucio czuje się winny”, „ Uczucia Gucia. Gucio nie może się skupić”, „ Uczucia Gucia . Gucio nie może zasnąć”, „ Uczucia Gucia. Gucio się obraża”, „ Uczucia Gucia. Gucio zazdrości”, „ Uczucia Gucia. Gucio się wstydzi”.
Przeczytane książeczki bardzo się dzieciom podobały.
Dnia 26 stycznia grupa Biedronek gościła w bibliotece pedagogicznej w Siedlcach. Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę , oglądały jej zbiory, oraz przypomniały sobie zasady korzystania z książek. Z dużym zainteresowaniem wysłuchały bajki czytanej przez panie bibliotekarki z wykorzystaniem teatrzyku kamitshibali pt ” Królowa Śniegu”. Odpowiadały na pytania dotyczące jej treści. Na koniec odbyły się warsztay plastyczne na których Biedroneczki malowały ulubioną scenę z bajki o Kaju i Gerdzie.
dzie
Specjaliści czytają dzieciom
W miesiącu grudniu cyklicznie w grupie Biedronek Specjaliści czytali dzieciom bajki, oraz wybrane pozycje zakupione z w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Pani Klaudia –psycholog dziecięcy zapoznała dzieci z takimi legendami jak:” Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, „ Legenda o Piaście , oraz „ Legenda o kwiacie paproci”. Pani Agata –specjalista Terapii Sensorycznej czytała dzieciom „ Bajki rozśmieszaj ki” T. Michałowskiej, a pani Daria- logopeda dziecięcy czytała 6 latkom książkę pt” Kap, cap, chlap i inne wierszyki ćwiczące języki A. Frączek
Pani Agnieszka- nauczyciel języka angielskiego czytała książkę A. Piotrowskiej pt „ Ciocia Jadzia na wsi”, natomiast pani Małgosia również książkę A. Piotrowskiej „ Ciocia Jadzia w PRL-u”,
Dnia 09.11.22r. odwiedzili grupę ,, Rybki” rodzice Klary Perka. Pani Ania przeczytała dzieciom książkę Anity Bijsterbosch pt. ,, Wszyscy ziewają”. Natomiast Pan Kamil przeczytał książeczkę z serii Kicia Kocia i Nunuś pt. ,, Gdzie jest moja walizka” Anity Głowińskiej.
Dnia 06.10.22r. gościliśmy w naszej grupie ,, Rybki ” tatę Mikołaja. Pan Piotr Mikołajczuk przeczytał dzieciom historię pt. ,, Zamek” z książki Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe ,,Nowe przygody Mikołajka”. Przedszkolaki wysłuchały również baśń braci Grimm pt. ,, Jaś i Małgosia” .
W akcji „Dzień Głośnego Czytania” prowadzonej w naszej grupie wzięli udział:
– tata Gustawa, który przeczytał baśń braci Grimm „Jaś i Małgosia”
– pani Paulina – nauczycielka w grupie czytała „Książkę bez obrazków” J.B.Novaka
– mama Frania, która przeczytała baśń „Brzydkie Kaczątko” H.Ch.Andersena
– nauczyciel wspierający p. Ania czytała: „Przygodę zajączka Antosia” A.Podgórskiej, wiersz „Bocian” G.Wasilewicz oraz opowiadanie J. Bernat „Malwinka i grzyby” z czasopisma dla dzieci „Akademia malucha” z serii „Czytam z mamą, czytam z tatą”
W maju 2022 r. w Miejskim Przedszkolu Nr 21 z oddziałami integracyjnymi w Siedlcach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Poetą, autorem bajek dla dzieci.
Pan Poeta zaprezentował przedszkolakom swój dorobek pisarski, na który składają się takie książki jak: „ Kura co tyła na diecie”, „ Wróbel co poćwierkał sąsiadów”, „ Kruk co kracze pokrakanie”, „ Kaczka co przebrała miarkę”, oraz „ Sowa co bałagan ma w porządku”. Na zakończenie spotkania Pan Poeta wpisywał dedykacje do swoich książek.
Na przełomie pażdziernika i listopada 2022 r. w naszym przedszkolu dzieci z grupy Biedronek i Krasnoludków zorganizowały wystawę poświęconą książce. Dzięki niej przedszkolaki z młodszych grup poznały zasady korzystania z książek. W formie obrazkowej ułożyły również opowiadanie ” Jak powstaje książka„.