Grupa 5-latki „Motylki”
"Wiosenny obrazek"
Pozostając nadal  w tematyce wiosennej??☀„Motylki” samodzielnie przygotowały smaczny i pełen witamin wiosenny obrazek (z owoców, pestek słonecznika i natki pietruszki),który później zjadły ze smakiem?
Dzieci zapoznały się także ze zjawiskiem symetrii – eksperymentowały z lustrem i próbowały odtwarzać lustrzane odbicie w układzie wiosennych kwiatków oraz różnych przedmiotów?
Pierwszy Dzień wiosny
Wiosna jest już z nami???. Zabawą, nauką i piosenką zaprosiliśmy ją do naszego przedszkola ?☀️?a zimę przegoniliśmy daleko? niech długo do nas nie wraca
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Dzień Motyla"?
 
„Jesteśmy motylki cały dzień fruwamy,
najpiękniejszych kwiatów na łące szukamy…. „??
„W przedszkolu nastały piękne chwile, gdy do niego zawitały Motyle. Będą skakać i zadziwiać ,wszyscy będą je podziwiać. Pamiętajcie wszyscy kochajcie motyle ,one rozweselą najsmutniejsze chwile…”??
14 marca obchodzony jest Dzień Motyli? To wyjątkowy dzień dla grupy Motylków. Nasza sala zamieniła się dziś w łąkę pełną kolorowych motyli i kwiatów ???, a celem zajęć było rozbudzenie zainteresowania przyrodą oraz wzbogacenie wiedzy na temat motyli. Przedszkolaki poznały wygląd i nazwy motyli, które można spotkać na naszych łąkach. Na podstawie książki E. Carla „Bardzo głodna gąsienica”? dzieci poznały cykl rozwojowy motyla. Wysłuchały także ciekawostek o życiu motyli, a następnie wykonały pracę plastyczną „Etapy rozwoju motyla”??.Tańczyły przy muzyce naśladując ruchy motyla???, układały dowolne motylkowe kompozycje oraz próbowały odtwarzać i kontynuować pokazane przez mnie rytmy. Przy okazji łączenia w pary połówek poszczególnych motyli dzieci poznały zjawisko symetrii.
W radosnym nastroju czekamy na przyjście upragnionej wiosny?
DZIEŃ KOBIET W "MOTYLKACH" ?
 
„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek –
To od chłopców drobny upominek
W tym szczególnym dniu chłopcy w naszej grupie złożyli życzenia dziewczynkom oraz wręczyli im drobne, słodkie upominki.
Nasze małe kobietki mogły dziś się poczuć jak prawdziwe damy oraz wziąć udział w pokazie mody
Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez cały dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli uczynni i pomocni?
Chłopcy, jak co roku pamiętali także o innych paniach pracujących w przedszkolu, złożyli im życzenia oraz wręczyli upominki??
Spotkanie z pisarzem
6 marca odbyło się spotkanie z pisarzem✍️? p. Markiem Michalakiem– pedagogiem specjalnym i działaczem społecznym, doktorem nauk społecznych, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a także Rzecznikiem praw dziecka w latach 2008 – 2018
Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w niezwykle ciekawie prowadzonym przez pisarza spotkaniu.
Spotkanie z autorem książki dziecięcej i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę…
Bezpośredni kontakt z pisarzem często dla dziecka jest dużym przeżyciem. Pisarz przestaje być niedostępnym i nieznanym zawodem z wielkiego świata – a dzieci przekonują się, że czytanie jest fajne i przyjemne ?
Zabawy czytelnicze "Motylków"
"W marcu jak w garncu"
„W marcu jak w garncu”?
,,Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez całe noce,
Wieje w garncu nieustannie
Syczy cos i bulgocze.
– Powiedź, Marcu,
Co masz w garncu?
– Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, śnieg i wodę
z nich przyrządzam Wam pogodę.’’
Powitaliśmy nowy miesiąc, który zgodnie z przysłowiem przynosi nam trochę zimy❄⛄, trochę wiosny ☀?i nie bardzo może się zdecydować z tą pogodą ?.
Rozmawiamy o zmianach zachodzących wiosną w przyrodzie, o nieprzewidywalności wiosennej pogody na podstawie przysłów i powiedzeń. Dzieci ucząc się wierszyka o marcowej pogodzie, wykonując pracę plastyczna „Marcowa zupa” oraz wykonując różne działania podczas zabaw dydaktycznych na dawanie utrwalały zdobyte wiadomości o zbliżającej się wiośnie, aktualnym miesiącu oraz charakterystycznych dla niego szybkich zmianach pogodowych
Wiosennie w sali "Motylków"
W sali „Motylków” zrobiło się zielono i wiosennie????. Tym wystrojem chcemy przywołać upragnioną wiosnę?
Dekoracja w naszej sali zmieniła się z zimowej na wiosenną – symbolizującą najpiękniejszą porę roku, dzięki której możemy rozbudzić u dzieci zainteresowanie zmianami zachodzącymi w przyrodzie.
Dlatego „Motylki” stworzyły wiosenny kącik przyrody – miejsce do obserwacji i eksperymentalnego poznawania przyrody i świata??✍️
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem i ciekawością sadziły oraz siały różnorodne nasiona: rzeżuchę, pszenicę, cebulkę na szczypiorek, fasolę i pietruszkę. W naszym kąciku pojawiły się również piękne kwiaty. Każdy mógł też posadzić własną cebulkę mieczyka. Teraz codziennie będziemy dbać o nasze roślinki i prowadzić liczne obserwacje, dzięki którym będziemy cieszyć się każdą dostrzeżoną zmianą, jaka zachodzi podczas wegetacji poszczególnych roślin.
„Motylki”nie mogą się już doczekać, kiedy rzeżucha i szczypiorek urosną na tyle, aby je zjeść na śniadanie w przedszkolu???
 
Kolejny etap projektu "Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy"

 „Motylki” razem z Kicią Kocią założyły zespół muzyczny, poznały instrumenty ?????oraz ich brzmienie stworzyły także kącik muzyczny doskonale się przy tym bawiąc. Na koniec wspólnie zagrały do utworu wg własnej interpretacji. Wszystko to w ramach realizacji kolejnego etapu projektu „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy” 

Kanapka z bałwankiem
Kto powiedział, że bałwana ⛄można zrobić tylko ze śniegu? ❄?
„Motylki” pozostając jeszcze w tematyce zimowej
„zakasały” rękawy ?i postanowiły zrobić pyszną i zdrową ??kanapkę z bałwankiem.
Rozwijały również umiejętności matematyczne podczas zabawy „Nakarm bałwanka”, ćwicząc umiejętność przeliczania,sprawność manualną ? oraz koncentrację i uwagę.Ta zabawa to nie tylko świetne ćwiczenie dłoni ale przede wszystkim duuużo radości.
Przedszkolaki miały także okazję utrwalić znajomość swojej wizytówki (imienia), co jest naszym wstępem do zabaw czytelniczych

Poznajemy dwie nowe zabawy z projektu „Zabawy podwórkowe”:” Król Lul” oraz „Zabawa w gumę” ?

"Zimowa" zabawa matematyczna❄⛄.

„Motylki” mogły poćwiczyć chwytanie małych przedmiotów przy użyciu chwytu pęsetowego wzmocnić napięcie mięśniowe dłoni, rozwijać koordynację wzrokowo- ruchową. Zadaniem dzieci było przenoszenie elementów z jednej tacy na drugą za pomocą klamerek. Zabawę urozmaicaliśmy instrukcją np. przełóż tyle piórek, pianek, płatków śniegu itp. ile wyrzuciłeś oczek na kostce??

"Dzień Babci i Dziadka"

„Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia…” ??❤️??‍?
„Motylki” po raz pierwszy wystąpiły „na żywo” przed swoimi ukochanymi Dziadkami. Było to dla nich wielkie przeżycie.
Przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie „W Aniołkowie”. Z wielkimi entuzjazmem recytowały też wierszyki i śpiewały piosenki dla swoich Babć i Dziadków. Po zakończonej części artystycznej dzieci wręczyły Dziadkom prezenty, a zgromadzeni goście zostali zaproszeni do poczęstunku.
Dziękujemy bardzo za tak liczne przybycie Seniorów. Był to dla nas wszystkich dzień pełen radości i wielu wzruszeń. ??

Przygotowania do święta Babci i Dziadziusia
Świąteczny występ "W aniołkowie"
Finał akcji "Świąteczna zbiórka"??

Grupę „Motylków” odwiedzili żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, którzy przybyli po dary zebrane w naszym przedszkolu podczas charytatywnej akcji „Zbiórka zabawek”.
Zabawki i artykuły szkolne zostaną przekazane dla dzieci z ubogich rodzin, domów dziecka oraz małoletnich pacjentów placówek medycznych w Siedlcach?
Przy okazji świątecznej zbiórki zrealizowaliśmy kolejny etap projektu o Kici Koci – ” To moje”, dzięki któremu dzieci mogły poczuć radość z dzielenia się z innymi i i niesienia dobra.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej pięknej akcji❤?

Wręczenie Dyplomów i nagród za udział w konkursie "Moja ulubiona postać z bajki"

Amelka, Zuzia i Franio z grupy „Motylki” otrzymali dyplomy i nagrody za udział w konkursie organizowanym przez nasze przedszkole „Moja ulubiona postać z bajki”.
Małym artystom gratulujemy talentu oraz wygranej

Dzień Pluszowego Misia? w "Motylkach"

Przytuli, gdy smutne serduszko
I bajkę opowie na uszko.
Za nóżkę wlec się pozwoli
Posiedzi tuż obok do woli.
Na półce cierpliwie poczeka
Na tego małego człowieka.
Do łóżka wskoczy przypadkiem,
Łzy otrze swą łapką ukradkiem.
Oswoi straszki i lęki
I nie poskąpi swej ręki.
Był zawsze, jest i dziś
I będzie… Pluszowy Miś.

Ogólnopolski Projekt "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy"

Przy okazji realizacji kolejnego zadania z projektu „Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy”, „Motylki” obejrzały teatrzyk na podstawie opowiadania H. Łochockiej „O zziębniętym Elemelku pustym brzuszku i rondelku” a następnie same postanowiły zadbać o naszych małych skrzydlatych przyjaciół???, tworząc dla nich „stołówkę”

Zajęcia sportowe w klubie "Taurus"??

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było zdrowe i wysportowane. Do świata zdrowych nawyków może wprowadzić je w bardzo prosty sposób – uczestnicząc w zajęciach sportowych od najmłodszych lat. Treningi to świetna forma spędzania czasu wolnego, a bardzo możliwe, że i wstęp do poważniejszej przygody ze sportem.
Dzięki uprzejmości pracowników klubu „Taurus” nasze „Motylki” miały okazję uczestniczyć w zajęciach sportowych.
Dzieci świetnie się bawiły i z ochotą podejmowały proponowane zabawy. Dostały tam ogroooomną dawkę ruchu?‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♀️, która nie tylko pozwoliła spożytkować wielkie pokłady posiadanej energii, ale przede wszystkim przyniosła duuuużo radości że wspólnej zabawy??.
Kto wie, może w przyszłości ktoś z naszych przedszkolaków zostanie wielką gwiazdą stadionów piłkarskich, basenów olimpijskich czy kortów Wimbledonu? ⛹️‍♂️?‍♀️?‍♀️?‍♂️??.
Nawyk uprawiania sportu warto wykształcać w dziecku już od najmłodszych lat. Sport uczy zasad fair play, dyscypliny, radzenia sobie z emocjami jakie niosą ze sobą pierwsze sukcesy i porażki, a w przypadku gier zespołowych współpracy w grupie. Cechy te mają później przełożenie na inne sfery jego życia.
Serdecznie dziękujemy mamie Dawidka za umożliwienie nam udziału w super zajęciach???

Lekarz w roli nauczyciela w grupie "Motylków"

W ramach akcji „Poznajemy zawody Rodziców” w naszej grupie gościliśmy mamę Jadzi – lekarza okulistę
Celem spotkania było zachęcenie dzieci do dbania o własne zdrowe a w szczególności wzrok i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad właściwego odżywiania, regularnego ruchu (także na świeżym powietrzu, zachowania zasad higieny rąk. Pani doktor zwróciła uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw, a w przypadku oczu – wpuszczania kropelek. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do obejrzenia narzędzi lekarskich niezbędnych podczas badania pacjenta: stetoskopu, wziernika, mogły obejrzeć model oka, założyć specjalne okulary do badania wzroku oraz przymierzyć fartuch lekarski i poczuć się jak prawdziwi lekarze.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi o pracy lekarza. Dzieliły się doświadczeniami odnośnie chorób, które przebyły oraz mówiły o dolegliwościach swoich bliskich. Dowiedziały się, w jakim celu wypisuje się receptę, mogły także obejrzeć pieczątkę lekarską. Usłyszały, że nie mogą brać leków samodzielnie lecz jedynie te podane im przez bliskich.
Na koniec Pani doktor sprawdziła wszystkim „Motylkom” wzrok oraz badała chętne dzieci: sprawdzała gardła, słuchała bicia ich serduszka przez słuchawki lekarskie przełamując w ten sposób strach przed wizytą u lekarza.
Pani Olga pochwaliła dzieci za to, jak uważnie słuchały i jak wiele już wiedzą na temat związany ze zdrowiem. W nagrodę za uwagę i aktywność wręczyła wszystkim kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. Od nas w podziękowaniu za wizytę P. doktor otrzymała dyplom i serdeczne podziękowania.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Bardzo dziękujemy mamie Jadzi za wspaniale przygotowane zajęcia oraz cierpliwość i serdeczność???
Przy okazji spotkania z lekarzem zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zamieniają się w zuchy” – „Kicia Kocia jest chora”?

"Jestem małym Polakiem i kocham swą Ojczyznę"

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości tematyka zajęć w grupie „Motylków” koncentrowała się wokół Ojczyzny. Utrwalaliśmy wygląd flagi Polski, poznawaliśmy symbole narodowe oraz legendy związane z naszym krajem. Dowiedzieliśmy się dlaczego świętujemy dzień 11 listopada.
„Motylki” miały też okazję rozwijać sprawność manualną oraz doskonalić umiejętność wycinania podczas pracy plastycznej „Jestem małym Polakiem i kocham swą Ojczyznę”

Międzynarodowy Dzień postaci z Bajek

Święto to niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, które rozwijają wyobraźnię, pamięć, pomagają zdobywać wiedzę na różne tematy, wzbogacają słownictwo oraz uczą właściwych zachowań.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek pomaga wzmacniać więzi rodzinne.
„Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”.
Albert Einstein

Wizyta w Bibliotece Pedagogicznej im. H. Radlińskiej
 
25 pazdziernika „Motylki” miały okazję uczestniczyć w lekcji pt. „Kolorowa jesień”???, która odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi cechami jesieni i jej darami z różnych środowisk (sadu, parku, ogrodu, lasu). Dzieci opowiadały, o tym co dzieje się jesienią w lesie, w polu oraz jak zmienia się otaczający je świat. Wysłuchały kilku wierszy znanych autorów o tematyce jesiennej, odgadywały jesienne zagadki, poznawały zmysłami dary jesieni: liście, grzyby, kasztany, żołędzie. „Motylki” spakowany też piękny kosz dla Pani Jesieni?.
Przy okazji dzisiejszej wycieczki
zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” – „Kicia Kocia w bibliotece”??
"Żyjmy zdrowo na sportowo"
 
„Żyjmy zdrowo na sportowo” tę zasadę „Motylki” znają już od dawna, ale dziś miały okazję uczestniczyć w zajęciach ruchowych prowadzonych przez profesjonalistów.
Dzięki uprzejmości Rodziców Malwinki przedszkolaki odwiedziły salę sportową WLKS na ul. Kazimierzowskiej. Dostały tam ogroooomną dawkę ruchu?‍♀️?‍♂️?‍♂️?‍♀️, która nie tylko pozwoliła spożytkować wielkie pokłady posiadanej energii, ale przede wszystkim przyniosła duuuużo radości że wspólnej zabawy??.
Zajęcia odbyły się w formie gimnastyki oraz zabaw z elementami rywalizacji i mocowania. Dzieci poznały też podstawy akrobatyki oraz miały możliwość wykorzystania poznanych umiejętności w praktyce.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom Malwinki za wspaniałe zajęcia ??
Zajęcia "Witaminki zamknięte w słoikach"
 
Tematem przewodnim było jabłko. Poznaliśmy jego budowę, kolor, kształt, smak i zapach???
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Zabawy podwórkowe"

 

„Motylki” poznały dziś dwie zabawy: „Kolory” i „Klasy”

 

Dzień Chłopaka
 
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Dziś w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi kucharze uczestnicząc w zajęciach kulinarnych. 

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Wróbelka Elemelka poznajemy, z nim przygody dzielić chcemy"

 

 

Powitanie jesieni

 

 

Dzień Przedszkolaka